حمله خسوف چیست؟ (Eclipse Attack)

خسوف یا اکلیپس نوعی حمله نسبتاً ساده است که کاربری با اهداف خرابکارانه، برای مداخله در فعالیت نودها (nodes) یا همان گره های شبکه های بلاک چینی انجام می دهد. همان طور که شاید از نام این حمله به نظر برسد، هدف از آن مخفی کردن اقدام مهاجم در شبکه همتا به همتا است تا بتواند اختلالی عمومی به وجود بیاورد یا مقدمهه حملات پیچیده تر را فراهم کند. شاید در ظاهر، حمله خسوف شبیه حملات سیبل (Sybil attacks) به نظر برسد. حمله خسوف و حمله سیبل شباهت هایی به هم دارند؛ برای مثال، کاربر خرابکار، شبکه را مملو از کاربرانی قلابی می کند اما هدفشان با هم متفاوت است. خسوف فقط یک نود یا گره را هدف می گیرد ولی در حملات سیبل، تمام شبکه هدف گرفته می شود و درنهایت، اعتبار سیستم یک پروتکل زیر سؤال می رود و به بازی گرفته می شود. در ادامه، درباره خسوف بیشتر خواهید خواند.

فهرست []

  عملکرد حمله خسوف چیست؟

  استخراج کنندگان بیت کوین یا همان ماینرها، برای تولید بلاک های جدید به تجهیزات خاصی نیاز دارند اما نودها یا گره های ساده ای که استخراج انجام نمی دهند، به سادگی با محاسبات ساده و سریع می توانند در سطح شبکه های بلاک چینی فعالیت کنند. این روند به غیرمتمرکزشدن بیت کوین کمک می کند و هرکسی هم می تواند با ابزاری ساده به ثبت نام در شبکه و فعالیت در آن اقدام کند.

  نرم افزار شبکه از پایگاه داده تراکنش هایی پشتیبانی می کند که در هر لحظه به آن می پیوندند و خود را هم زمان و هماهنگ با آن می کنند. این روند در بستر شبکه ثابت باقی می ماند و یکی از عوامل محدودکننده برای بیش تر کاربران پهنای باند است. در هر حال، تعداد بسیار زیادی از کاربران در شبکه مشغول به فعالیت هستند. اینجا است که ابزارها و تجهیزات نه چندان پیشرفته رایانه ای توانایی پیش برد عملیات در شبکه را ندارند. محدودیت های نرم افزاری در بلاک چین بیت کوین وجود دارد و برای مثال، پیشینه اتصالات در شبکه ۱۲۵ مورد است.

  در حمله خسوف به شبکه بلاک چین، مهاجم مطمئن می شود که تمام اتصالات هدف طوری تحت نظر هستند که امکان کنترل گره ها از سوی او وجود داشته باشد. مهاجم ابتدا اقدام به پرکردن شبکه با آدرس های IP خودش می کند و یک نود یا گره را هدف می گیرد. نود هدف گرفته شده در چنین وضعیتی نیاز به راه اندازی دوباره یا همان ری استارت نرم افزارش پیدا می کند. مهاجم حمله خسوف هم مترصد چنین فرصتی است. در این حالت، دسترسی نود به شبکه اصلی قطع می شود و داده های دلخواه مهاجم و گره های طراحی شده او به سمتش روانه می شوند.

  عواقب حمله خسوف چیست؟

  مهاجمان راه اندازی حملات خسوف حتماً هدفی در سر دارند؛ البته، تعداد محدودی از حملات پشت سرهم، بعد از موفقیت اولیه حمله خسوف امکان وقوع پیدا می کنند. از عواقب این حمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1- صفر تأییدیه و پرداخت های دوگانه؛

  اگر یک نود یا گره بدون هیچ تأییدی تراکنشی را بپذیرد، در معرض خطر پرداخت دوگانه (Double Spend) قرار می گیرد. شاید تراکنش منتشر شود اما از آنجایی که در یک بلاک قرار دارد و متعلق به بلاک چین است، ارسال کننده تراکنش به سادگی می تواند تراکنش دیگری را با همان مبلغ به نشانی دیگری بفرستد. اگر تراکنش جدید کارمزد بالاتری داشته باشد، استخراج کننده ای پیدا می شود که آن را در اولویت می گذارد و به جای تراکنش قبلی با کارمزد پایین تر، به سراغ انجام همین مورد اخیر می رود. درنتیجه، تراکنش اولیه بی اعتبار می شود.

  برخی از افراد و کسب وکارها، تراکنش های بی تأییدیه را نیز می پذیرند. برای مثال، تاجری به نام آقای ایکس را در نظر بگیرید که در کار خریدوفروش خودرو و وسایل نقلیه است. او از اینکه فردی مانند خانم ایگرگ گره اش را به حالت خسوف درآورده، بی خبر است و در پیش برد معامله خودرویی لوکس خود هم به هیچ چیز مشکوک نمی شود. خانم ایگرگ تراکنشی را شروع می کند و آقای ایکس هم آن را به اطلاع شبکه می رساند. ایکس خوشحال است که پرداخت به زودی برایش انجام می شود. بدیهی است که همه این مسیر جعلی بوده و خبر چنین تراکنش و مبادله ای به گوش شبکه نمی رسد. آقای ایکس به نودهای خرابکاری که از سوی خانم ایگرگ او را محاصره می کنند، اعتماد کرده است. درنهایت، این معامله در برزخ گرفتار می شود و به جای پیشروی به عقب می رود. در همین حال، خانم ایگرگ اقدام به خرج مبلغی مشابه معامله اش با آقای ایکس در شبکه می کند اما این بار واقعاً هزینه ای را می پردازد. این تراکنش به سمت نشانی واقعی کاربری دیگر یا نشانی خودش انجام می شود. در این صورت، حتی اگر معامله و تراکنش ایکس با ایگرگ هم در شبکه دیده شود، به نتیجه نخواهد رسید؛ چون مبلغ پرداختی معامله در جایی دیگر خرج شده است.

  2- تأییدیه و پرداخت های دوگانه

  چند تأییدیه و پرداخت های دوگانه مشابه مورد قبلی است که توضیح داده شده است. بسیاری از کسب وکارها ترجیح می دهند که پیش از معتبردانستن هر تراکنش، منتظر تعداد مشخصی تأییدیه باشند. برای مقابله با چنین چیزی، مهاجمان حملات خسوف باید ماینرها و تاجر را به خسوف ببرند. چگونه؟ منظور چیست؟ یعنی، زمانی که با تاجری وارد معامله می شوند، تراکنشی را با ماینرها پیش ببرند تا تراکنش در بلاک چین تأیید و ثبت شود اما چنین تراکنشی در زنجیره ای از بلاک چین که اکثریت شبکه می توانند آن را مشاهده کنند نیست. چرا؟ چون ماینر در این روند حضور ندارد.

  مهاجم و گرداننده حمله خسوف با ارائه این نسخه از بلاک چین به تاجر یا همان طرف معامله اش، باعث می شود که او فکر کند تراکنش تأیید شده است. زمانی که نودهای خسوف یا همان گره های گرفتارشده در تله مهاجم حمله خسوف به شبکه می پیوندند، بلاک چینی که به اشتباه فکر می کنند اعتبار دارد، از سوی باقی شبکه رها می شود. درواقع، اتفاقی شبیه به حمله ۵۱درصدی رخ می دهد.

  3- تضعیف ماینرهای در حال رقابت

  نود یا گره ای که تحت حمله خسوف قرار می گیرد، بی خبر از جداافتادن از شبکه به فعالیت خود ادامه می دهد. ماینرها هم تحت قواعد پروتکل به استخراج ادامه می دهند اما بلاک هایی که اضافه می شوند، در شبکه قرار نمی گیرند و چون از سوی کاربران واقعی موردبازبینی قرار می گیرند، از شبکه کنار گذاشته می شوند. گفته می شود که حمله خسوفی بزرگ می تواند به راه افتادن حمله ۵۱درصدی کمک کند اما در عمل، هزینه تصاحب کردن اکثریت قدرت هَش بیت کوین حتی برای مهاجمان بسیار قوی هم خیلی زیاد است ( ~80TH/s). درواقع، به قدرتی معادل 40TH/s نیاز است.

  در سناریویی فرضی که قدرت هش میان ده کاربر مختلف تقسیم می شود (هریک8TH/s )، مهاجم می تواند با جداکردن این کاربران از شبکه، حمله ۵۱درصدی را سروسامان دهد. اگر پنج کاربر تحت خسوف قرار بگیرند، 40TH/s برای پیداکردن بلاک بعدی از رقابت جدا می شود و مهاجم هم فقط به 20TH/s  برای به دست گرفتن کنترل نیاز خواهد داشت؛ ضمن اینکه در این صورت، دست مهاجمان برای مدیریت رقابت میان ماینرها برای کشف بلاک بعدی هم ممکن می شود.

  کاهش (Mitigation)

  با وجود نشانی های IP کافی، مهاجمان می توانند هر نودی را در حمله خسوف هدف بگیرند. یکی از رایج ترین روش های جلوگیری از این روند برای یک اپراتور، بلاک کردن ارتباطات کاربرانی است که به سیستم اضافه می شوند؛ ضمن اینکه فقط ارتباطات جدیدی پذیرفته می شوند که از سوی اعضای شبکه کارت سفید دریافت کرده و بی خطر هستند. البته، این ایده کارکرد عمومی و همیشگی ندارد؛ چون در صورت پیاده سازی آن، نودهای جدید توانایی پیوستن به شبکه را پیدا نمی کنند.

  خلاصه

  حمله خسوف در سطح شبکه همتا به همتا (peer-to-peer) انجام می شود. این پروژه های مخرب باعث به وجوآمدن دردسرهایی در شبکه می شوند. چنین حمله ای می تواند مقدمات حملات دیگر را نیز فراهم کند. یکی از راه های مقابله با چنین حملاتی، ایجاد سازوکارهایی در شبکه های بلاک چینی است که حضور مهاجمان را از نقطه نظر مالی برایشان پرهزینه و سنگین می کند. حملات خسوف در شبکه ها وجود دارند و بی شک در آینده ای نزدیک، توسعه دهندگان بلاک چین فکری به حالشان خواهند کرد.