آیا شما هم به دنبال دریافت وام ارزهای دیجیتال برای خرید ارز رمزدار اطلاعات هستید؟ پس در این مقاله همراه ما باشید. همه گیری جهانی ویروس کرونا بر بازده و سود سرمایه گذاری های متداولی مانند سهام، طلا، املاک و مستغلات تأثیر منفی گذاشته است؛ بنابراین بیشتر سرمایه گذاران به سمت ارزهای دیجیتال گرایش یافته اند؛ زیرا در دوران رکود جهانی اقتصاد، افراد عادی و سرمایه گذاران باسابقه، به دنبال سرمایه گذاری در حوزه هایی هستند که سود مناسبی دارند. 

فهرست []

  وام ارز دیجیتال چیست؟

  به طورکلی می توان گفت با وجود اختلافات زیاد درباره رشد دارایی و ثروت از طریق ارزهای دیجیتال، این صنعت طی دو سال گذشته با سرعت زیادی رشد کرده است. همیشه در صنعت ارز دیجیتال نوآوری هایی وجود دارد؛ بنابراین ایده های مختلفی در آن اجرا می شود تا موانع موجود در فرایند سرمایه گذاری حذف شوند. یکی از این نوآوری وام دهی در ارز دیجیتال است.

   سیستم پرداخت وام ارز دیجیتال ابزاری خلاقانه است که به سرمایه گذاران کمک می کند تا سریع تر پول نقد موردنیاز خود را تأمین کنند. وام ارز دیجیتال امکان قرض گرفتن و قرض دادن ارزهای دیجیتال را فراهم می کند و کاربران معمولاً در ازای دریافت این وام مبلغی را به عنوان کارمزد پرداخت می کنند.

  شما برای دریافت وام ارزهای دیجیتال می توانید از دارایی های رمزگذاری شده خود به عنوان ضمانت و ایجاد امنیت استفاده کنید. به طورکلی بهترین راه حل برای دریافت وام ارزهای دیجیتال، ارائه وثیقه است. درواقع وام گیرندگان برای دریافت وام از طریق ارز فیات یا استیبل کوین، از دارایی های رمزگذاری شده خود به منزله وثیقه استفاده می کنند. به کمک این ابزار دیگر نیازی نیست برای دریافت پول ارزهای خود را بفروشید.

  پلتفرم های وام ارزهای دیجیتال نقش مهمی در پرداخت این نوع وام ها دارند. به طورکلی شما می توانید حداکثر به اندازه 50 درصد ارزش کل دارایی های دیجیتال خود، وام ارز دیجیتال دریافت کنید. اگرچه در برخی پلتفرم ها امکان دریافت وام بیشتر هم وجود دارد. وام های ارز دیجیتال مانند EMI (سیستم پرداخت به صورت اقساط ماهیانه) نیستند و وام گیرندگان می توانند بازپرداخت وام را قبل از پایان زمان تعیین شده انجام دهند.

  سودآوری وام های ارز دیجیتال به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر شما به عنوان یک وام گیرنده وجه دریافت شده را پرداخت نکنید، بی شک سرمایه خود را از دست خواهید داد.

  بازده وام ها در ارز دیجیتال

  به طورکلی افراد می توانند در پلتفرم های وام دهی Celcius و Nexo، حداکثر 8 درصد درآمد داشته باشند؛ درحالی که در پلتفرم Compound Finance (یک پلتفرم غیرمتمرکز وام دهی در defi/’>دیفای) نرخ سالانه وام دهی (APR) برای استیبل کوین Dai (DAI)  و USD Coin (USDC) به ترتیب 12 و 9 درصد است.

  نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال چگونه است؟

  ضمانت پرداخت وام ارز دیجیتال، از خود ارز دیجیتال تأمین می شود. درواقع این نوع وام مشابه وام مسکن است. شما باید برای دریافت وام ارزهای دیجیتال و بازپرداخت آن در زمانی مشخص، مقداری ارز دیجیتال داشته باشید. شما می توانید این نوع وام ها را از طریق پلتفرم های وام دهی در ارز دیجیتال یا صرافی های مرتبط با آن دریافت کنید.

  اگرچه مالکیت ارز دیجیتالی که به عنوان وثیقه وام استفاده کرده اید، حفظ می شود، شما نمی توانید با ارزهای دیجیتال خود هیچ گونه تراکنشی انجام دهید.

   نحوه وام دهی در ارز دیجیتال برای استیبل کوین ها

  در مدل های وام دهی و استقراض همتا به همتا (P2P) در ارزهای دیجیتال، نرخ بهره کاملاً تحت تأثیر عرضه و تقاضاست. وقتی وام دهندگان وام ها را با مقدار بالا و تعداد کم عرضه کنند، میزان سود آن ها افزایش می یابد. از طرف دیگر اگر تقاضا برای وام ارز دیجیتال کم باشد و وام دهندگان تعداد زیادی وام برای عرضه داشته باشند، برای جذب وام گیرندگان نرخ بهره را کاهش می دهند. اکنون این سؤال مطرح می شود که چرا نرخ بهره استیبل کوین ها بسیار بالاست؟ استیبل کوین ها صنعتی نوپا هستند و تنها 2 تا 3 درصد از کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به آن ها تعلق دارد.

  در پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال، منابع بیشتر وام ها از طریق استیبل کوین ها تأمین می شود. بیشتر افراد این کوین ها را تنها برای قرض دادن در پلتفرم های وام دهی خریداری می کنند، اما عرضه آن در مقایسه با عرضه برترین ارزهای دیجیتال به شدت پایین است؛ برای مثال در پلتفرم Compound Finance، میزان عرضه ناخالص اِتِر (ETH)50 درصد بیشتر از DAI و USDC است.

   وقتی این میزان عرضه را با میزان تقاضا مقایسه کنید، متوجه می شوید که آمار و ارقام چقدر متفاوت هستند. در پلتفرم Compound Finance، تقاضا برای DAI تقریباً 40 برابر بیشتر از ETH است. حمایت تریدرهای بزرگ و مارکت میکرها در ارزهای دیجیتال موجب افزایش تقاضای DAI شده است.

  مزایای وام ارز دیجیتال

  وام ارز دیجیتال به دلیل مزایای فراوان، از جمله نرخ بهره پایین، قابلیت انتخاب ارز وام، بررسی نکردن اعتبار، سرعت تأمین منابع مالی و پتانسیل کسب درآمد، گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاران فعال در این حوزه است. علاوه بر این، شما می توانید ارزهای دیجیتال خود را قرض دهید و بیش از 10 درصد APY (سود سالانه) را در چند پلتفرم ارز رمزگذاری شده دریافت کنید.

   همان طور که پیش از این بیان شد، در همه تراکنش های وام دهی ارز دیجیتال دو طرف وجود دارد: وام گیرنده و وام دهنده. وام گیرنده وظیفه دارد دارایی های رمزگذاری شده خود را به عنوان وثیقه سپرده گذاری کند تا وام دهنده بابت بازپرداخت وام، یک ضمانت داشته باشد.

  درواقع هنگام پرداخت وام ارز دیجیتال هر دو طرف وام گیرنده و وام دهنده از مزایای آن بهره می برند؛ زیرا وام گیرنده می تواند به اندازه دارایی های رمزگذاری شده خود فوراً وام دریافت کند و وام دهنده هم با توجه به مبلغ وام، سود دریافت می کند. اگر وام گیرنده از بازپرداخت وام امتناع کند، وام دهنده از ارزهای دیجیتال وثیقه به نفع خود استفاده می کند.

  آیا به عنوان وام دهنده در دیفای شرکت کنیم؟

  به طورکلی شما به عنوان یک وام دهنده باید قبل از شروع فعالیت در یک پلتفرم ارز دیجیتال، با بخش های مختلف و جزئیات کار با آن آشنا شوید. وقتی شما برای وام دادن، ارز خود را وارد یک پلتفرم می کنید، آن پلتفرم به کلیدهای ارز دیجیتال دسترسی دارد، نه شما.

  شما تنها از طریق یک قرارداد هوشمند می توانید اسناد وام پرداخت شده را در اختیار داشته باشید. با بررسی استانداردهای حسابرسی این قرارداد هوشمند، تاریخچه پلتفرم و تیم آن می توانید درباره وام دهی در ارز دیجیتال به درستی تصمیم گیری کنید.

  اگر شما بدون کسب اطلاعات مهم درباره یک پلتفرم، پرداخت وام ارز دیجیتال را شروع کنید، به احتمال زیاد ارز شما گم می شود و شما هم به آن دسترسی نخواهید داشت. درواقع با این غفلت، دارایی های دیجیتال شما را از بین می رود.

  سخن پایانی

  در پایان برای جمع بندی، لازم است قبل از ثبت نام در هر پلتفرمی برای پرداخت وام ارز دیجیتال، آن را به دقت بررسی کنید. شما برای شرکت در هر پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال، باید ابتدا درباره فرایندها و محدودیت های آن اطلاعات کافی کسب کنید؛ زیرا یک اشتباه کوچک ممکن است به قیمت از دست دادن دارایی تان تمام شود.

  پرسش های متداول

  ۱. وام دهی در ارز دیجیتال چیست؟

  وام ارز دیجیتال امکان قرض گرفتن و قرض دادن ارزهای دیجیتال را فراهم می کند و کاربران معمولاً در ازای دریافت این وام مبلغی را به عنوان کارمزد پرداخت می کنند.

  ۲. نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال چگونه است؟

  درواقع این نوع وام مشابه وام مسکن است. شما باید برای دریافت وام ارزهای دیجیتال و بازپرداخت آن در زمانی مشخص، مقداری ارز دیجیتال داشته باشید. شما می توانید این نوع وام ها را از طریق پلتفرم های وام دهی در ارز دیجیتال یا صرافی های مرتبط با آن دریافت کنید.