عرضه اولیه و یا IPO، برای همه سهامداران جذاب است. از جمله دلایل این جذابیت روند صعودی و روبه رشد یک تا دو ماهه این عرضه ها در بورس است که سبب می شود سهامداران به سود حداقل ۵۰ درصدی از خرید IPOها برسند و یک سابقه سوددهی پربازده در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را برای آنان شکل دهد.

فهرست []

  مجموعه این شرایط سبب شده است تا با هر عرضه اولیه ی یک سهم در بورس، رکورد مشارکت در خرید شکسته شود. اما با توجه به این نکته که اولین عرضه از سهام یک شرکت به روش بوک بیلدینگ انجام می شود و تعداد سهام هایی که برای این نوع از عرضه سهام ارایه می گردد محدود است، حجم محدودی به هر کد بورسی در روز معاملات، تعلق می گیرد.

  بر همین اساس خرید IPO، در فردای روز عرضه برای سهامداران بسیار با اهمیت است و همین امر، ما را برآن داشته تا شما را در این مسیر راهنمایی کنیم.

  نحوه خرید عرضه اولیه در فردای عرضه

  تعداد افرادی که تمایل به خرید عرضه اولیه یا IPOها در فردای روز عرضه دارند، بسیار زیاد است اما چون عرضه این سهم تا ۱۰ روز اول معاملاتی، بسیار محدود است و رقابتی شدید میان کدهای بورسی برای خرید ایجاد می شود، تصاحب آن سهم در روزهای بعد از عرضه دشوار خواهد بود.

  البته توجه داشته باشید که به صورت کلی شانس افراد عادی برای ثبت سفارش در چند روز بعد از اولین عرضه سهم، علی الخصوص فردای آن روز بسیار کم است و نمی توان برای خرید این نوع از سهام در فردای عرضه راهکار خاصی ارایه داد اما با رعایت چند نکته می توان این شانس را که جایگاه بهتری در صف خرید سهم کسب کنید را افزایش داد.

  به این ترتیب، در صورتی که حقوقی سهم، دست به عرضه های سنگین بزند و یا سهامداران خرد سهام خود را به فروش برسانند، شما صاحب سهم عرضه شده خواهید بود.

  بنابراین با توجه به نکات زیر، شانس خود را برای دریافت اولین عرضه سهام شرکت ها در فردای  روز عرضه افزایش دهید:

  1. در کرگزاری حساب داشته باشید که از نظر عملکرد، سریع و منظم باشد.
  2. از اینترنت پرسرعت و یک سرور قوی استفاده کنید.
  3. رأس ساعت ۸:۳۰ صبح و حتی یک تا دو ثانیه زودتر اقدام به ثبت سفارش خرید نمایید.