بی شک در سال های اخیر آوازه ارزها به خصوص ارز دیجیتال بیت کوین به گوشتان خورده است. امروزه هر جا که بروید، بحث سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی داغ است و روز به روز نیز افراد بیشتری به این بازار پرجاذبه گرایش پیدا می کنند، اما مفهومی که شاید با آن آشنایی نداشته باشید شاخص Bitcoin Rainbow است که در این مقاله قصد داریم درباره آن صحبت کنیم.

فهرست []

  شاخص Bitcoin Rainbow چیست؟

  بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری روی توکن BTC را دارید یا پیش تر این کار را انجام داده اید، حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. دانستن مطالب زیر به شما کمک می کند تصمیم گیری های مالی خود را آگاهانه تر صورت دهید.

  نمودار لگاریتمی قیمت بیت کوین

  همان طور که می دانید، قیمت سکه بیت کوین روز به روز در حال تغییر است؛ بنابراین طبیعی است در ابتدای امر در مواجهه با تحولات و فراز و فرود ارزش این ارز در بازار دچار وحشت و اضطراب شوید. با وجود این باید بدانید جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

  شما با استفاده از نمودار لگاریتمی ارزش بیت کوین می توانید چشم انداز روشنی بر سیر تکاملی قیمت بیت کوین از سال ۲۰۰۹ و آغاز فعالیت این ارز دیجیتال در بازار تا به امروز به دست آورید. در تصویر زیر نمونه ای از این نمودار لگاریتمی را مشاهده می کنید.

  بنابراین اگر می خواهید روند تغییرات قیمت بیت کوین و میزان بالای تقاضا برای این ارز دیجیتال را در مقایسه با ارز فیات دلار به صورت یک جا مشاهده کنید، این نمودار و به ویژه شاخص Bitcoin Rainbow حتماً به کارتان خواهد آمد.

  روند تکاملی ارزش بیت کوین

  پس از معرفی این ارز در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین سیر رو به رشدی را در بازار سرمایه آغاز کرد و به تدریج بر طرفداران آن و متعاقباً ارزش این ارز دیجیتال افزوده شد. به علاوه در صورتی که این روند ادامه داشته باشد، تنها هولدکردن بیت کوین برای مدت زمان طولانی می تواند تأثیر بسزایی در ارتقای ارزش این سکه در بازار داشته باشد.

  نمودار لگاریتمی دیدی کلی از ارزش بیت کوین را در اختیار ما قرار می دهد؛ درحالی که در بطن این نمودار پیچیدگی ها و رمز و راز بسیاری نهفته است که می توان آن ها را از طریق دنبال کردن منحنی صعودی قیمت از سال ۲۰۰۹ تاکنون آشکار کرد. در تصویر زیر این منحنی را مشاهده می کنید.

  نمودار Bitcoin Rainbow چیست؟

  اکنون که با منحنی رشد لگاریتمی ارزش بیت کوین آشنایی کافی پیدا کردیم، می توانیم به سراغ تعریف نمودار Bitcoin Rainbow برویم. رنگین کمان مدنظرمان در این تعریف با درجه بندی منحنی صعودی به چندین سطح به دست می آید که هرکدام با یک رنگ خاص مشخص شده اند.

  رنگ بندی بیت کوین رینبو به ما نشان می دهد توکن BTC چه زمانی به حد اشباع فروش (Oversold) و در چه بازه ای به حد اشباع خرید (Overbought) رسیده است. در این نمودار نواحی مشخص شده با رنگ آبی و سبز نمایانگر وضعیت اشباع فروش و رنگ های نارنجی، قرمز و بنفش مطرح کننده اشباع خرید خواهند بود.

  کاربرد شاخص Bitcoin Rainbow چیست؟

  با استفاده از این نمودار می توانید زمان مناسب برای خرید یا فروش بیت کوین را تعیین کنید. درحقیقت زمانی که ارزش این توکن در نواحی مشخص شده با رنگ آبی یا سبز قرار دارد، بهترین زمان برای خرید این ارز دیجیتال خواهد بود؛ درحالی که رنگ نارنجی، قرمز و به خصوص بنفش به این معناست که موعد مناسب برای فروش سکه های بیت کوین شما فرارسیده است.

  نکته دیگری که از نمودار بیت کوین رینبو می توان استخراج کرد، مقایسه قیمت توکن BTC در طی سال های متوالی است. آنچه امروز ممکن است با عنوان توکن ارزان قیمت شناخته شود، در سال های قبل بسیار گران تلقی می شده و بالعکس. توکنی که امروز به نظر ما گران است، چند سال بعد مثلاً در ۲۰۲۵ ارزان خواهد بود. این خود گواهی بر پویایی و رشد پیوسته ارزش توکن بیت کوین است.

  برای مثال به این قسمت از نمودار که در تصویر زیر آمده است، توجه کنید. در نوامبر سال ۲۰۱۳، خرید هر سکه بیت کوین با قیمتی معادل ۱۰۰۰ دلار آمریکا بسیار گران تلقی می شد و در محدوده رنگ قرمز قرار می گرفت؛ درحالی که همین قیمت در سال ۲۰۱۷ در ناحیه آبی قرار گرفته و بسیار ارزان در نظر گرفته می شد.

  در نوامبر سال ۲۰۱۷، هر توکن بیت کوین با ارزشی معادل ۱۹۹۰۰ دلار آمریکا مبادله می شد که به عقیده بسیاری از افراد قیمت بسیار بالایی بود و به همین دلیل نیز در ناحیه قرمزرنگ نمودار Bitcoin Rainbow قرار می گرفت. با مراجعه به نمودار بیت کوین رینبو درمی یابیم همین قیمت در ابتدای سال ۲۰۲۲ (ماه ژانویه) در ناحیه آبی رنگ قرار گرفته و بسیار ارزان در نظر گرفته می شود. تصویر زیر گویای همین مسئله است:

  این موضوع حاکی از آن است که بازگشت قیمت ارز بیت کوین به ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ دلار قابل تصور نیست؛ چراکه این قیمت در حال حاضر در خارج از نمودار رینبو قرار می گیرد. اگرچه چنین اتفاقی صد درصد غیرممکن نیست، اما به نظر می رسد احتمال آن بسیار کم باشد و تنها در شرایط خاص و به دنبال سقوط ناگهانی و غیرمنتظره بازار ارزها رخ دهد.

  هاوینگ بیت کوین

  نکته مهم دیگری که باید در تفسیر نمودار Bitcoin Rainbow به آن توجه کنیم، مسئله هاوینگ (Halving) بیت کوین است. از زمان معرفی این ارز دیجیتال به بازار در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو، چندین نوبت هاوینگ عمده بیت کوین رخ داده است.

  هاوینگ بیت کوین یک رخداد ثابت در بازار این ارز دیجیتال است که پس از استخراج یا به عبارتی ماینینگ هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک و تأیید این بلوک ها توسط ماینرها رخ می دهد. به این ترتیب تولید بیت کوین به نصف کاهش می یابد. درحقیقت توکن های BTC پس از فرایند هاوینگ اندکی نایاب تر از قبل می شوند.

  نخستین هاوینگ بیت کوین در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ رخ داد و در حدود ۱۲ ماه بعد از آن، قیمت بیت کوین به بالاترین نرخ خود در آن زمان، یعنی ۱۰۰۰ دلار دست یافت. هاوینگ دوم نیز در سال 2016 ارزش بیت کوین را به رکورد ۲۰۰۰۰ دلار رساند. همین امر در مورد هاوینگ های بعدی بیت کوین نیز صدق می کند.

  سخن پایانی

  نمودار شاخص بیت کوین رینبو (Bitcoin Rainbow) روشی خلاقانه برای مقایسه روند آتی قیمت ارز دیجیتال BTC صرف نظر از نوسانات سریع و روزانه این ارز است. این نوسانات سریع و ناگهانی خیلی از اوقات ممکن است سبب سردرگمی سرمایه گذاران و علاقه مندان به مشارکت در این بازار شود؛ بنابراین با استفاده از نمودار رینبو می توان تحلیل های بازار کریپتو را تا حد زیادی ساده سازی کرد.

  رنگ های به کاررفته در این شاخص از یک نمودار رگرسیون لگاریتمی بیانگر قیمت توکن BTC تبعیت می کنند، اما به طورکلی انتخاب رنگ ها دلبخواهی است و پشتوانه علمی محکمی ندارد؛ به همین دلیل نمی توان Bitcoin Rainbow Chart را اساسی ثابت برای تحلیل های صورت گرفته روی بازار سرمایه در نظر آورد.

  درواقع اگرچه رنگ ها و نواحی مشخص شده در این نمودار به طور قراردادی ثابت در نظر گرفته می شوند، مانند هر معیار قراردادی دیگری، شاخص رینبو نیز می تواند دستخوش تغییر قرار گیرد و ممکن است در آینده کاملاً با آنچه امروز می بینیم تفاوت داشته باشد.

  بنابراین توصیه ما به شما خوانندگان این است که برای اطمینان بیشتر از مسیری که در بازار سرمایه برای خود برگزیده اید، حتماً از مشورت با افراد آگاه و متخصص در زمینه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال بهره ببرید و با دانش و معلومات کافی در این راه قدم بگذارید. تنها در این صورت از آسیب های بالقوه این بازار و به طور اخص ضرر و زیان مالی در امان خواهید بود.