اخیراً بازار رمز ارزها به یکی از اصلی ترین عناوین خبری تبدیل شده است. سرمایه گذارانی مانند Tesla، MicroStrategy از بزرگ ترین سرمایه گذاران این روزهای بازار کریپتوکارنسی هستند. افرادی که 12 سال پیش یعنی اوایل تأسیس بیت کوین با اعتقاد به ارزش آن تنها 100 دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند، اکنون با افزایش 500 برابری ارزش دارایی هایشان، ثروت زیادی کسب کرده اند؛ اما به طورکلی بازار ارزهای دیجیتال بسیار ناپایدار بوده و سرمایه گذاری در آن با سود و زیان همراه است. در ادامه مطلب قصد داریم به فهرستی از دارندگان بیشترین بیت کوین اشاره کنیم:

بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان یک دارایی و سیستم پرداخت دیجیتال در سال 2009 راه اندازی شد. به گفته کارشناسان این رمز ارز اولین و موفق ترین رمز ارز مبتنی بر فناوری بلاکچین است.

قیمت بیت کوین در طی این سال ها فراز و نشیب های بسیاری داشته است. برای مثال ارزش بیت کوین از حدود 10 دلار در سال 2010، به حدود 20 هزار دلار در اوایل سال 2018 رسید. اکنون بعد از گذشت 12 سال از زمان تأسیس این رمز ارز، قیمت هر بیت کوین به نزدیک 58 هزار دلار رسیده است. این افزایش قیمت سبب شده تا کسانی که بیشترین بیت کوین را در اختیاردارند به میلیاردر تبدیل شوند.

لیست کسانی که بیشترین بیت کوین را دارند:

در این لیست 21 مورد از افراد و یا نهادهای که بیشترین بیت کوین را در اختیاردارند معرفی می شوند:

ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto

قطعاً اولین فردی که در این لیست قرار می گیرد، نویسنده ناشناس وایت پیرو مغز متفکر بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو است. هنوز مشخص نیست که آیا ساتوشی نام یک فرد است و یا گروهی از افراد، اما به هر حال بر اساس استخراج اولیه، بیشترین بیت کوین متعلق به ساتوشی ناکاموتو است.

در سال 2013 بیت کوین های ساتوشی حدود 1/1 میلیون BTC تخمین زده شد؛ اما جالب است بدانید که او هرگز بیت کوین های خود را استفاده نکرده و آن ها را به ارزهای فیات مانند دلار تبدیل نکرده است. اگر او همه بیت کوین هایش را بفروشد به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل می شود، اما درعین حال ممکن است ارزش بیت کوین نیز در یک لحظه سقوط کند.

Micree Zhan

دومین کسی که در لیست دارندگان بیشترین بیت کوین قرار می گیرد، فردی چینی به نام Micree Zhan است. ژان در سال 2013 شرکت استخراج ارز رمزنگاری شده Bitmain را تأسیس کرد. ژان بزرگ ترین سهام دار شرکت Bitmain است. مجله فوربز دارایی خالص ژان را 3.2 میلیارد دلار اعلام کرده است.

باری سیلبرت Barry Silbert

باری سیلبرت مدیر ارشد اجرایی و بنیان گذار یک گروه ارزهای دیجیتال است. مأموریت این شرکت سرعت بخشیدن به توسعه سیستم مالی جهانی است؛ و به همین دلیل این شرکت به ساخت و پشتیبانی از شرکت های بیت کوین و بلاک چین مشغول است.

این کمپانی در بیش از 100 شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه گذاری کرده و به عنوان برترین شرکت سرمایه گذار در شرکت های مرتبط با بیت کوین شناخته می شود. به همین دلیل باری سیلبرت به عنوان یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین محسوب می شود. Silbert، در سال 2014، 48 هزار بیت کوین را در یک حراجی که توسط U.S Marshals Service برگزارشده بود خریداری کرد. ارزش بیت کوین در آن زمان 350 دلار بود. اکنون ارزش دارایی Silbert حدود 16 برابر افزایش یافته و از 16.8 میلیون به 8/268 میلیون دلار رسیده است.

Blythe Masters

این خانم مدیرعامل سابق J.P Morgan Chase است؛ اما در حال حاضر وی مدیرعامل DAH (Digital Asset Holdings) است. وظیفه این شرکت ساخت ابزار پردازش مبتنی بر رمز ارز است که باعث بهبود کارایی، امنیت، انطباق و سرعت تسویه معاملات به ویژه بیت کوین می شود. این شرکت به دنبال استفاده از فناوری بلاک چین در فعالیت های معمول وال استریت است.

بسیاری از افراد معتقدند Masters با توجه به شهرت گذشته خود در وال استریت، توسط شرکت DAH به بیت کوین اعتبار زیادی بخشیده است. در سال 2018 شرکت او در شش دفتر و سه قاره مختلف مشغول به فعالیت است.

برادران وینکلوس Winklevoss

برادران دوقلو تایلر و کامرون وینکلوس، از افرادی هستند که بیشترین بیت کوین بازار را در اختیاردارند. در سال 2013 آنها تصمیم گرفتند 11 میلیون دلار از 65 میلیون دلاری را که پس از حل وفصل پرونده دعوی خود در پرونده فیس بوک، به دست آوردند، در بازار ارزهای دیجیتال وارد کرده و 5/1 میلیون بیت کوین خریداری کنند.

در آن سال قیمت معامله یک بیت کوین 120 دلار بود. این دو نفر در اواخر سال 2017 به اولین میلیونرهای ناشی از افزایش قیمت بیت کوین تبدیل شدند. اکنون دارایی آن ها با 21 برابر افزایش ارزش، تقریباً به 231 میلیون دلار رسیده است.

برادران وینکلوس ادعا می کنند که تقریباً 1% از کل بیت کوین های موجود در بازار را در اختیاردارند. آن ها برای محافظت از دارایی و کلیدهای خصوصی خود یک سیستم پیچیده طراحی کرده اند.

برادران وینکلوس بر روی ساخت یک اکوسیستم برای جذب سرمایه گذاران نهادی و معامله گران روزانه رمز ارز، متمرکز هستند؛ و به همین دلیل، آن ها در سال 2014 سایت Gemini، یعنی یکی از اولین صرافی های قانونی مبتنی بر ارزهای دیجیتال را در جهان راه اندازی کردند.

همچنین آن ها شرکت های متعدد مرتبط با بیت کوین ازجمله Windex را تأسیس کرده و 5/1 میلیون دلار در Bitlnstant سرمایه گذاری کردند.

نووگراتز Michael Novogratz

نووگراتز میلیاردی است که تقریباً 30% از ثروت خود را در بازار رمز ارزها سرمایه گذاری کرده است. نووگراتز سرمایه گذاری خود را از سال 2015 آغاز کرد و پس ازآن 500 میلیون دلار رمزنگاری مالی که شامل 150 میلیون دلار از ثروت شخصی او در سال 2017 می شد را انجام داد.

همچنین نووگراتز در اواخر سال 2018 با پیش بینی قیمت هدف 40 هزار دلاری رمز ارزها به یک متخصص برجسته در جنبش قیمت بیت کوین تبدیل شده است.

بیت فینکس BitFinex

BitFinex یک صرافی ارز دیجیتال است. در کیف پول این صرافی 38/133/163 بیت کوین وجود دارد. این کیف پول یکی از کیف پول ها با بیشترین بیت کوین است. گفته می شود برای محافظت از این دارایی ها در برابر حملات سایبری، این میزان بیت کوین در کیف پول سرد نگهداری می شوند.

FBI

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) یکی دیگر از دارندگان بزرگ بیشترین بیت کوین در جهان است. FBI در سپتامبر سال 2013 با دستگیری مدیر سایت silk road حدود 144000 بیت کوین متعلق به اپراتور این وب سایت را ضبط کرد.

گفته می شود از زمان تأسیس سایت Silk Road در سال 2011، تعداد بیت کوین ها در این وب سایت به 9.5 میلیون BTC رسیده است. FBI تعداد بسیار زیادی از این بیت کوین ها را در یک حراجی فروخت و ثروت زیادی کسب کرد. بیشترین بیت کوین توقیف شده به Barry Silbert فروخته شده است.

گوین اندرسن Gavin Andresen

اگرچه بیت کوین ایده ساتوشی ناکاموتو است، اما باور اصلی بر این است که گوین اندرسن خالق بیت کوین است. در ابتدا گوین مظنون به ساتوشی بود؛ اما او این موضوع را انکار کرده و ادعا کرد که او و ساتوشی سال ها باهم دوست هستند.

در اواخر سال 2010 ساتوشی، گوین را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد. سپس گوین به توسعه دهنده اصلی کد منبع باز منصوب شد. درواقع گوین نحوه کار بیت کوین را مشخص می‎کند. بنیاد بیت کوین برای همکاری گوین بیش از 000/200 هزار دلار از ارزش بیت کوین را به او پرداخت کرده است.

راجر ور Roger Ver

Roger Ver به عنوان Bitcoin Jesus نیز شناخته می شود. او با در اختیار داشتن حداقل 100 هزار بیت کوین یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان است. راجر ور یک لیبرال است که برای تمرکز بر روی پروژه های مربوط به بیت کوین، دانشگاه را رها کرد.

برخلاف سایر میلیاردها راجر ور دارایی های خود را صرف جزایر خصوصی و هواپیما می کند. او در سال 2014 از تابعیت کشور آمریکا انصراف داده و اقامت دائم کشور ژاپن را دریافت کرد.

چارلی شرم Charlie Shrem

چارلی شرم بی شک یکی از اولین سرمایه گذاران این حوزه و از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان است. شرم یکی از اعضای فعال بنیاد بیت کوین و از بحث برانگیزترین میلیونرهای این رمز ارز است. در روزهای اولیه تأسیس ارزهای دیجیتال، شرم سرمایه گذاری زیادی در بیت کوین انجام داد.

اگرچه به صورت دقیق میزان بیت کوین های متعلق به شرم مشخص نیست؛ اما گفته می شود زمانی که قیمت یک بیت کوین فقط چند صد دلار بوده، شرم هزاران بیت کوین خریداری کرده است.

Shrem به اتهام پول شویی به مدت دو سال زندانی بوده است، اما اکنون با استارتاپ جدیدی در حوزه ارزهای دیجیتال بازگشته است.

تونی گالیپی Tony Gallippi

غول بیزینس تونی گالیپی، نیز یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین محسوب می شود. تونی گالیپی و استفان پیر، در سال 2011 یک سرویس پرداخت بیت کوین به نام BitPay تأسیس کردند. اکنون بیت پی به محبوب ترین ارائه دهنده سرویس پرداخت بیت کوین در جهان تبدیل شده است. اگرچه Gallippi ارزش دقیق سرمایه گذاری خود در بیت کوین را اعلام نکرده است، اما تخمین زده می شود این مبلغ حدود 20 میلیون دلار باشد.

بلغارستان

کشور بلغارستان در حال حاضر یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان است. در سال 2017 آژانس اجرای قانون بلغارستان با سرکوب جرائم سازمان یافته، 519/213 بیت کوین را ضبط کرد.

جالب است بدانید که این میزان برای پرداخت یک چهارم کل بدهی این کشور کافی است. به گفته مقامات بلغارستان مجرمان دستگیرشده برای فرار از مالیت از این فناوری استفاده می کرده اند.

در ژوئن سال 2018 ارزش ارز دیجیتال به 1.2 میلیارد دلار رسید، اما همچنان دولت بلغارستان از اظهارنظر در مورد وضعیت بیت کوین ها خودداری کرد.

تونی درپر Tim Draper

Draper یک سرمایه گذار ریسک پذیراست که بخشی از سرمایه گذاری اولیه اش در اسکایپ میلیاردها دلار ارزش داشت. Draper یکی دیگر از افرادی بود که در سال 2014 در حراجی دولتی آمریکا شرکت کرده و 000/30 بیت کوین را خریداری کرد و به یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان تبدیل شد. در آن سال ارزش بیت کوین های او 19 میلیون دلار بود اما اکنون به 171 میلیون دلار رسیده است.

Draper نسبت به آینده بازار ارزهای دیجیتال بسیار خوش بین بوده و به رمز ارز جدید Tezos کمک کرده است.

آنتونی دی لوریو Anthony Di lorio

آنتونی دی لوریو یک کارآفرین و سرمایه گذار اولیه و از دارندگان بیشترین بیت کوین است. او یکی از بنیان گذاران اتریوم است که از همان ابتدا در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت داشته است. او پس ازاین که توسط پادکستی به نام Free Talk Live در مورد بیت کوین مطلع شد، اولین بیت کوین خود را در سال 2012 باقیمت 73/9 دلار خریداری کرد.

همچنین دی لوریو در ارزهای دیجیتال دیگری مانند Qtum، Vechain و Zcash سرمایه گذاری کرده است. فوربز دارایی خالص دی لوریو را در سال 2018 از 750 میلیون تا 1 میلیارد دلار تخمین زده است.

متیو روزاک Matthew Rosxak

متیو روزاک یک سرمایه گذار و کارآفرین و مؤسس شرکت سرمایه گذاری خصوصی به نام Tally Capital است. این شرکت بیش از 20 پروژه مانند Civic، Blockstream و Factom در فضای بلاک چین دارد. دارایی خالص متیو روزاک 800 میلیون دلار برآورد شده است.

جوزف لوبین Joseph Lubin

جوزف لوبین یک کارآفرین است که در تأسیس شرکت هایی مانند EthSuisse مشارکت داشته است. هدف اصلی این شرکت گسترش توانایی پایگاه داده های بلاک چین است. همچنین لوبین یک شرکت توسعه دهنده نرم افزار بلاک چین به نام ConsenSys را تأسیس کرده است.

بر اساس گزارش Forbes ارزش خالص دارایی های لوبین در بیت کوین و سایر رمز ارزها از 1 تا 5 میلیارد دلار تخمین زده شده. لوبین فعالانه به دنبال راه حل هایی برای حل مسئله حاکمیت در صنعت بلاکچین است.

Changpeng Zhao (CZ)

CZ در جامعه ارزهای دیجیتال، به عنوان بنیان گذار و مدیرعامل صرافی مبتنی بر رمز ارز بایننس با بیشترین حجم معاملات شناخته می شود. CZ باوجود داشتن پیش زمینه در علوم کامپیوتر، قبل از ورود به دنیای رمز ارزها، در بورس سهام توکیو و Bloomberg Tradebook فعالیت کرده و نرم افزارهای مربوط به مبادلات را توسعه داده است.

او از سال 2003 در پروژه های مختلف مرتبط با ارزهای دیجیتال شرکت کرده و رئیس فناوری OKcoin شد. سرانجام CZ در سال 2017 صرافی بایننس را تأسیس کرده و باعرضه اولیه سکه (ICO)، 15 میلیون دلار سرمایه به دست آورد.

CZ در سال 2018 در مقاوم سوم لیست “ثروتمندترین افراد در کریپتوکارنسی” مجله فوربز قرار گرفت. او یکی از کسانی است که بیشترین بیت کوین را در اختیار داشته و دارایی خالص او در سپتامبر سال 2018 به 4/1 میلیارد دلار تخمین زده شد.

برایان آرمسترانگ Brian Armstrong

برایان آرمسترانگ یکی از بنیان گذاران و مدیران اجرایی Coinbase، بزرگ ترین صرافی رمز ارز در آمریکا است. کوین بیس در زمان آغاز به کار خود در اکتبر 2018، موفق به جذب 300 میلیون دلار سرمایه شد. این صرافی در سال 2019، با 8 میلیون کاربر جدید رشد خوبی داشته و از زمان تأسیس تاکنون از طریق هزینه مبادلات 2 میلیارد دلار به دست آورده است. بر اساس گزارش فوربز دارایی خالص آرمسترانگ حدود یک میلیارد دلار است.

بروک پیرس Brock Pierce

بروک پیرس کارآفرین و یکی از دارندگان بیشترین بیت کوین در جهان است. پبرس در تأسیس شرکت Blockchain Capital همکاری کرده و در سال 2017 توانست 85 میلیون دلار سرمایه برای این شرکت جمع آوری کند.

در سال 2017 پیرس با راه اندازی EOS 700 میلیون دلار به دست آورد. این پروژه از طریق Block.one که پیرس یکی از بنیان گذاران آن است عرضه شد. مجله Forbes، در سال 2018 پیرسرا در لیست “20 فرد ثروتمند برتر کریپتوکارنسی” قرار دارد. دارایی خالص او بین 700 تا 1.1 میلیارد دلار است.

نتیجه گیری

همان طور که ملاحظه کردید بیشترین بیت کوین متعلق به کسانی است که در سال های ابتدایی شکل گیری ارزهای دیجیتال وارد سرمایه گذاری در این بازار شده اند.

شاید بزرگ ترین شگفتی این لیست این باشد که بیت کوین، به عنوان رمز ارز مبتنی بر نرم افزار که باهدف محدودیت زدایی ارزهای سنتی شروع به فعالیت کرده، طی این سال ها به یک منبع درآمد سودآور برای برخی دولت ها مانند بلغارستان و آمریکا تبدیل شده است.

بر طبق گزارش های اکثر قریب به اتفاق معاملات بیت کوین زیر نظر دولت ها است. در سال های اخیر تعدادی از کشورها در تلاش هستند تا با وضع قوانین جدید از مالکین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مالیات دریافت کنند. این به آن معناست که دولت ها می توانند میلیون ها دلار دیگر از این طریق به دست آورند.