بهترین زمان برای ترید، چه موقعی از روز، ماه و یا سال است؟!

فهرست []

  ترید برخلاف سرمایه گذاری بلند مدت، اغلب تمرکز کوتاه مدت دارد. یک تریدر سهمی که از ارزش افزایی تدریجی آن بهره مند شود را خریداری نمی کند؛ بلکه به دنبال گردش سریع نسبی اغلب در یک بازۀ زمانی معین- چه چند روز، یک هفته، یک ماه یا حتی یک فصل- است.

  ترید روزانه، همان گونه که از نامش پیداست، کوتاه ترین بازۀ زمانی را در بین همه دارد. تحلیل تریدر روزانه ممکن است به ساعت ها، دقایق و حتی ثانیه ها تقسیم شود. زمانی که در طول روز معامله صورت می گیرد، می تواند عامل مهمی برای درنظرگرفتن باشد.

  آیا بهترین روز در هفته برای خرید سهام وجود دارد؟ یا بهترین روز در هفته برای فروش سهام؟ در ماه و سال چطور؟

  در این مقاله، به شما نشان می دهیم که چگونه تصمیم گیری در معاملات را براساس گرایش و روند های روزانه، هفتگی و ماهیانه هماهنگ کنید.

  بهترین زمان های روز برای خرید و فروش در بازارهای مالی

  در ابتدای صبح، حجم بازار و قیمت ها ممکن است بسیار ناپایدار شوند. ساعات افتتاحی زمانی است که بازار تمامی رویدادها و اخبار منتشرشده از زمان بسته شدن بازار قبلی را در نظر می گیرد، که منجربه نوسان قیمت می شود. تریدر باتجربه ممکن است بتواند الگوهای مناسب را شناسایی کند و سود سریعی کسب کند، اما تریدر کم تجربه تر ممکن است زیان جدی ببیند. بنابراین، اگر شما تازه کار هستید، ممکن است بخواهید از معامله در این ساعات پرنوسان اول بازار خودداری کنید.

  با این حال، برای تریدرهای با تجربه، ۱۵ دقیقۀ اول پس از زنگ افتتاح بازار، زمان طلایی است که معمولاً بزرگ ترین معاملات روز را در روندهای اولیه ارائه می دهد.

  بازۀ زمانی 9:30 تا 10:30 صبح به وقت شرقی ایالات متحده (ET)  اغلب یکی از بهترین ساعات روز برای ترید روزانه است و بزرگ ترین بازده را در کم ترین مدت زمان ارائه می دهد. بسیاری از تریدرهای حرفه ای روزانه، حدود ساعت 11:30 صبح معاملات خود را متوقف می کنند؛ زیرا در این زمان نوسان و حجم معاملات معمولاً کاهش می یابد. هنگامی که این اتفاق می افتد، معاملات طولانی تر می شوند و حرکات کوچک تری با حجم کم تری رخ می دهند.

  اگر ترید روزانۀ شما شامل شاخص معاملات فیوچرز مثل S&P 500 E-Minis یا یک صندوق قابل معامله براساس شاخص فعال مانند  SPDR S&P 500 (SPY)باشد، شما می توانید از ساعت 8:30 صبح (پیش بازار) شروع به ترید کنید و تقریباً در حدود 10:30 صبح کم کم کار را متوقف کنید. ترید هم همانند سهام، می تواند تا 11:30 صبح ادامه پیدا کند، اما فقط درصورتی که بازار همچنان فرصتی برای ارائه داشته باشد.

  وسط روز معمولاً آرام ترین و پایدارترین بخش معامله است. در این مدت، افراد منتظر اطلاعیه های خبری بعدی هستند. از آنجا که بیش تر اخبار روز در قیمت های سهام در نظر گرفته شده است، خیلی ها مشغول مشاهدۀ جهت بازار برای باقی روز هستند.

  از آنجا که قیمت ها در این بازه پایدارتر هستند، فرصت مناسبی برای تریدرهای مبتدی است؛ زیرا فعالیت ها کندتر و بازده پیش بینی شدۀ بهتری دارند.

  حجم و نوسان در ساعات پایانی روز دوباره افزایش می یابد. در حقیقت، الگوهای معمول بازار در طول روز نشان می دهند که ساعت آخر به علت تغییرات ناگهانی و حرکات بزرگ، مخصوصاً در چند دقیقۀ آخر معاملات شبیه ساعت اول است. از ساعت 3 تا 4 بعدازظهر به وقت شرقی، تریدرهای روزانه معمولاً تلاش می کنند تا موقعیت های خود را ببندند یا شاید به رالی پایانی روز به امید اینکه این جریان به روز معاملاتی بعدی منتقل شود، بپیوندند.

  بهترین روز هفته برای خرید در بازارهای مالی

  برخی ها اعتقاد دارند که بعضی روزها بازدهی سیستماتیک بهتری نسبت به سایر روزها دارد، اما در بلند مدت، شواهد بسیار کمی برای چنین تأثیری در سطح بازار وجود دارد.

  با این حال، هنوز هم مردم باور دارند که بهترین روز، اول هفتۀ کاری است که به آن، اثر دوشنبه یا اثر آخر هفته می گویند. تریدرها حکایت می کنند که بازار در دوشنبه ها تمایل به کاهش نشان می دهد. برخی ها معتقدند که این امر به دلیل این است که مقدار قابل توجهی از اخبار بد معمولاً در طول آخر هفته منتشر می شود. برخی ها هم به بی انگیزگی سرمایه گذاران برای بازگشت به کار اشاره می کنند که به ویژه در ساعات اولیۀ معاملات دوشنبه قابل مشاهده است.

  به هر دلیلی، اثر دوشنبه تا حد زیادی از بین رفته است. نمودار زیر بااینکه نشان می دهد به طور میانگین دوشنبه ها در سال ۲۰۱۸ برای S&P 500 بازده منفی داشته اند، اما تأثیر آن بسیار جزئی است.

  با این وجود، اگر قصد خرید سهامی را دارید، شاید بهتر باشد که آن را در روز دوشنبه انجام دهید تا سایر روزهای هفته و در همین راه، احتمالاً مواردی با ارزش را به قیمت مناسب تهیه کنید.

  بهترین روزهای هفته برای فروش در بازارهای مالی

  اگر دوشنبه بهترین روز هفته برای خرید باشد، پس جمعه، قبل از اینکه قیمت ها در دوشنبه کاهش یابند، بهترین روز برای فروش است. اگر به فروش کوتاه مدت علاقه مند هستید، پس جمعه ممکن است بهترین روز برای ایجاد یک موقعیت کوتاه باشد و دوشنبه بهترین روز برای پوشش موقعیت کوتاه شماست.

  بهترین ماه برای خرید (معامله در بازارهای مالی)

  بازارها معمولاً در آغاز سال میلادی و همچنین در ماه های تابستان بازده قوی تری دارند. نمودار زیر میانگین بازده ماهانه برای S&P 500 را در دوره ای از 1950 تا 2017 نشان می دهد:

  بر اساس «سهام برای مدت طولانی: راهنمای قطعی برای بازگشت بازار مالی و استراتژی های سرمایه گذاری بلند مدت» نوشتۀ جرمی جی. سیگل، یک اثر به نام «اثر ژانویه» وجود دارد. در آغاز سال جدید، سرمایه گذاران با انتقام به بازارها برمی گردند و قیمت ها را بالا می برند؛ به خصوص قیمت سهام شرکت های کوچک و ارزشمند.

  اما باز هم، هنگامی که اطلاعات دربارۀ این ناهنجاری های بالقوه در بازار منتشر می شود، اثرات معمولاً از بین می رود.

  پس، از لحاظ فصلی، پایان دسامبر نشان داده است که زمان مناسبی برای خرید سهام شرکت های کوچک یا ارزشمند است تا برای افزایش در ابتدای ماه بعدی آماده باشید. یکی از مزیت های دیگر، تعداد فروش گستردۀ سهام در پایان سال توسط سرمایه گذاران است؛ به ویژه آن سهام هایی را که ارزششان کاهش یافته تا بتوانند از طریق مالیات برگشتی خود، زیان های سرمایه ای را ادعا کنند.

  به این ترتیب می توان گفت که روزهای پایانی معاملات سال می تواند فرصت هایی با قیمت مناسب ارائه دهد؛ حتی اگر فروش های عمده در ماه دسامبر انجام شود، همراه با کاهش بالقوه ای در ارزش سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران جدید، این موضوعی است که باید پس از اثر بزرگ ژانویه در نظر داشته باشید.

  بهترین ماه برای فروش در بازارهای مالی

  سپتامبر معمولاً به عنوان یک ماه کاهشی شناخته می شود.  اکتبر نیز در سال های 1907، 1929 و 1987 افت های قابل توجهی به ترتیب 19.7درصد و 21.5درصد را شاهد بوده است.

  این افت ها نشان دهندۀ شروع بحران اقتصادی 1907، رکود بزرگ و روز دوشنبۀ سیاه هستند. بنابراین، برخی از تریدرها معتقدند که سپتامبر و اکتبر بهترین ماه ها برای فروش سهام هستند.

  اثر سپتامبر، نشان دهندۀ بازدهی ضعیف تاریخی در ماه نهم سال است که می تواند ناشی از کار سرمایه گذاران نهادی در تسویۀ موقعیت های سه ماهۀ سوم خود باشد. در واقع با نگاهی به نمودار فوق، از میانگین بازده ماهانه، سپتامبر به عنوان بدترین ماه تقویمی شناخته می شود.

  برای برخی از سرمایه گذاران، اثر اکتبر نیز قابل توجه است. علیرغم اینکه اکتبر در تاریخ، به طور میانگین، ماه مثبتی بوده، بسیاری از بحران های سنگین بازار در این ماه رخ داده است. بنابراین، با وجود اینکه سپتامبر ممکن است به طور میانگین ماه ضعیف تری نسبت به اکتبر باشد، شاید بخواهید در این ماه به فروش بپردازید تا از مواجهه با نوسان بیش از حد اکتبر که امکان پذیر است، پرهیز کنید.

  بهترین تاریخ در ماه برای معامله در بازارهای مالی

  هیچ روز مشخصی در هر ماه وجود ندارد که همیشه برای خرید یا فروش ایده آل باشد. با این حال، گرایشی وجود دارد که سهام ها در آغاز ماه افزایش یابند. این گرایش عمدتاً به جریانات مالی جدید و دوره ای مرتبط است که در ابتدای هر ماه به سمت صندوق های سرمایه گذاری مشترک سوق داده می شود.

  همچنین، مدیران صندوق سعی می کنند تا با خرید سهام هایی که در یک سه ماهۀ خاص عملکرد خوبی داشته اند، صورت های مالی خود را در انتهای هر فصل مالی زیباتر به نظر برسانند. قیمت سهام معمولاً در اواسط ماه کاهش می یابد.

  پس، یک تریدر می تواند از تعیین زمان خرید سهام در حدود وسط هر ماه –به عنوان مثال بین روزهای 10 تا 15- بهره ببرد. احتمالاً بهترین روز برای فروش سهام، در طی پنج روز تغییر ماه خواهد بود.

  نتیجه گیری

  این پیشنهادات که دربارۀ بهترین زمان روز برای معامله و بهترین روز هفته و ماه برای خرید و فروش ارائه شده اند، کاملاً تعمیمی هستند. استثناها و ناهنجاری ها بسته به رویدادهای خبری و تغییر شرایط بازار، فراوان است.

  اما مدارک علمی نشان می دهند که الگوهایی که در زمان بندی بازار قادر به ایجاد بازده «فراتر از حد معمول به طور مداوم» در آن هستید، معمولاً کوتاه مدت هستند؛ زیرا این فرصت ها سریعاً از بین می روند و بازارها در پی یادگیری فزایندۀ تریدرها و سرمایه گذاران دربارۀ این الگوها، کارآمدتر می شوند.

  سوالات متداول

  در تاریخچۀ بازار سرمایه، برخی از روزها یا ماه ها معمولاً برای معامله بهتر یا بدتر بوده اند. این ناهنجاری های بازاری نظریات بازارهای کارآمد را به چالش کشیده اند، اما تحقیقات نشان می دهد که همزمان با افزایش شناخت این ناهنجاری ها و خودکار شدن معاملات، این پدیده ها در بیش تر موارد به طورکلی از بین رفته اند.

  خیر. بازارها عمدتاً در بعد از ظهرهای جمعه بسته می شوند و ممکن است فرصت معاملات پس از ساعات کاری را تا شب جمعه ارائه دهند. اما، شنبه و یکشنبه اغلب برای اکثر تریدرها قابل دسترس نیستند.

  نزدیک ترین چیز به یک قاعدۀ قاطع و دقیق این است که ساعت اول و آخر روز معاملاتی، پرترافیک ترین زمان ها هستند و بیش ترین فرصت ها را ارائه می دهند. اما حتی با این حال هم، بسیاری از تریدرها در زمان های خارج از اوج نیز سودآور هستند.