تله خرسی و تله گاوی دو اصطلاحی است که به طور متداول و روزانه در بازارهای مالی رخ می دهد. همان طور که از اسم آن ها نیز مشخص است، این دو تله موجب افزایش ریسک معاملات در بازار می شوند. بنابراین شناسایی این دو تله برای انجام تحلیل تکنیکال بسیار ضروری است.

فهرست []

  تله خرسی چیست؟

  زمانی شما گرفتار تله خرسی (Bear Trap) در بازارهای مالی خواهید شد که انتظار اصلاح قیمت را داشته باشید. در چنین شرایطی، ممکن است تصمیم به فروش سهام خود بگیرید چرا که از برگشت روند صعودی در بازار ناامید شده اید.

  شروع ناامیدی و فروش سهام توسط شما، نقطه آغاز زیانتان است و شما با قرار گرفتن در موقعیت فروش سهام به خرس های بازار تبدیل شده اید. در واقع، اصطلاح خرس در بازارهای مالی اشاره به سرمایه گذارانی دارد که پیش بینی می کنند روند یک سهم نزولی است و با فروش آن سهم به دنبال کسب سود هستند.

  به بیان دیگر، تله خرسی، به عنوان یک الگوی تکنیکال محسوب می شود و زمانی رخ می دهد که سیگنال اشتباه در مورد معکوس شدن روند افزایشی قیمت ها، در قیمت هر سهم، شاخص و یا سایر ابزار مالی ایجاد کند. سرمایه گذاری که در این تله گرفتار شده است، در موقعیت شورت (Short) قرار دارد.

  موقعیت شورت (Short)، یکی از تکنیک های معامله گری است که براساس آن، سرمایه گذار اقدام به قرض گرفتن دارایی و یا قراردادهای مرتبط با آن، از کارگزاری (اکانت مارجین) می کند. سپس آن را با این هدف که در آینده و پس از آن که قیمت هر سهم تا سطح مشخصی کاهش یابد، خریداری خواهد کرد؛ به فروش می‎رساند. به این ترتیب، سرمایه گذار می تواند از این اختلاف قیمت به سود برسد.

  در شرایطی که سرمایه گذار خرسی، پیش بینی درستی از کاهش قیمت نداشته باشد، احتمال گیر کردن در تله خرسی بالا می رود.

  بررسی بهتر با طرح مثال:

  آقای غفاری، پیش بینی می کند که نماد #وپرگار در دو ماه آینده روند نزولی را تجربه خواهد کرد. بنابراین برای آن که از زیان احتمالی در آینده جلوگیری کند، تصمیم به فروش سهم مورد نظر می گیرد و هر سهم خود را به قیمت 5 هزار تومان به فروش می رساند.

  آقای غفاری برای آن که مطمین شود، تصمیم درستی برای فروش سهام مورد نظر گرفته، 10 روز پس از فروش، روند حرکتی سهام شرکت پرگار را پیگیری می نماید. تمامی علایم، حکایت از شروع روند مثبت در این سهم دارد و پس از 10 روز روند نزولی، نماد #وپرگار با قیمت هر سهم 8 هزار تومان در بازار معامله می شود.

  بنابراین آقای غفاری در تله خرسی بازار گیر افتاده و به ازای هر سهم 3 هزار تومان ضرر کرده است.

  تله گاوی چیست؟

  زمانی شما گرفتار تله گاوی (Bull Trap) در بازارهای مالی خواهید شد که انتظار افزایش قیمت را داشته باشید. در چنین شرایطی ممکن است تصمیم به خرید سهامی بگیرید که انتظار دارید قیمت آن در آینده افزایش یابد.

  زمانی که بازار روند نزولی را تجربه می کند، حرکت شاخص و یا قیمت سهم به گونه ای تغییر خواهد کرد که سرمایه گذاران را متقاعد سازد در آینده ای نزدیک، روند صعودی برای آن سهم آغاز خواهد شد. به این ترتیب، آنان اقدام به خرید آن سهام می کنند. اما در حقیقت سطح حمایت پیشین می شکند و روند دوباره نزولی خواهد شد و سرمایه گذاران که در موقعیت های لانگ (Long) قرار دارند، ضرر می کنند.

  به بیان دیگر، تله گاوی که به عنوان یک الگوی تکنیکال به حساب می آید، زمانی رخ می دهد که در یک روند نزولی، شاهد افزایش سریع و چشمگیری در قیمت یک سهم و یا شاخص باشیم.

  در واقع، تله گاوی به گونه ای عمل می کند که معامله گران را تشویق به خرید سهم جدید نماید و آنان را در موقعیت لانگ (Long) قرار خواهد داد. به این ترتیب، معامله گران متحمل زیان می شوند، زیرا پس از مرحله تله، قیمت ها کاهش می یابد و گاوهای در تله گرفتار شده، ضرر می کنند.

  منظور از اصطلاح گاو در بازارهای مالی، سرمایه گذارانی هستند که به امید روند صعودی که پیش بینی می کنند در آینده رخ می دهد، اقدام به خرید سهام می کنند و به دنبال خرید سهم هایی هستند که ارزش بیش تری پیدا خواهند کرد.

  بررسی بهتر با طرح مثال:

  آقای غفوری، پیش بینی می کند که نماد #وخط در 1 ماه آینده روند صعودی را تجربه می کند. بنابراین به امید افزایش قیمت بیش تر، اکنون که این سهم قیمت پایین تری دارد، اقدام به خرید سهم شرکت خط می کند. بنابراین هر سهم این شرکت را به قیمت 2 هزار تومان می خرد.

  اما شرایط بازار براساس پیش بینی های آقای غفوری پیش نمی رود و قیمت هر سهم به 1000 تومان کاهش می یابد. بنابراین او در تله گاوی گرفتار شده و ضرر کرده است.

  این تله ها به طور معمول توسط سرمایه داران بزرگ که در اصطلاح به آن ها نهنگ گفته می شود، انجام می شود و به این ترتیب، سرمایه گذاران عجول ضرر می کنند.

  چگونه در معاملاتمان گرفتار تله خرسی و گاوی نشویم؟

  1. بررسی کردن اخبار
  2. تعریف حد ضرر
  3. تعیین حجم معاملات
  4. استفاده از شاخص قدرت نسبی (RSI)

  1- بررسی کردن اخبار

  اگر در بازارهای مالی، شاهد حرکت ناگهانی قیمت همراه با حجم متوسطی از معاملات هستید، حتمأ پیش از آن که در مورد انجام معاملاتتان تصمیم بگیرید، صحت اخبار واصله را بررسی نمایید.

  زیرا نهنگ ها و سرمایه داران بزرگ، از انتشار اخبار مثبت و یا منفی استفاده کرده و برای معامله گران کم تجربه تله می گذارند.

  2- تعریف حد ضرر

  تعیین حد ضرر در هر معامله ای بسیار مهم است چرا که بازار همیشه مطابق پیش بینی و خواسته ما حرکت نمی کند.

  استفاده از حد ضرر باعث می شود تا زمانی که بازار براساس پیش بینی های ما پیش نرفت، از تحمل ضررهای سنگین جلوگیری شود و فقط 1 تا 2 درصد از سرمایه اولیه از بین برود.

  3- تعیین حجم معاملات

  هر گاه در بازار شاهد تغییر ناگهانی در قیمت و بدون حجم معاملات قابل توجه ای بودید، مراقب باشید. زیرا به احتمال زیاد یک تله است و نباید براساس آن معاملاتتان را انجام دهید.

  این نکته مهم را در نظر بگیرید که رسیدن به قیمت واقعی، نیازمند حجم معاملات قابل توجهی است.

  4- استفاده از شاخص قدرت نسبی (RSI)

  شاخص قدرت نسبی، یک شاخص حرکتی است که ترسیم کننده قوت و ضعف قیمت یک دارایی است. هرگاه یک دارایی و اندیکاتور RSI، در جهت مخالف هم حرکت کنند و واگرایی بین آن ها رخ دهد، نشان می دهد که حرکت قیمت کند پیش می رود. با کمک گرفتن از شاخص قدرت نسبی، می توان از گیر افتادن در تله ها در امان ماند.