بورد ایپ یات کلاب (BAYC) چیست؟ (کلکسیون NFT میمون های خسته)

بورد ایپ یاب کلاب (Bored Ape Yacht Club) یکی از تأثیرگذارترین پروژه های NFT و محصول شرکت آمریکایی یوگا لبز (Yuga Labs) است. این پروژه با الهام گرفتن از یکی از موفق ترین مجموعه های جهان، یعنی CryptoPunks ایجاد شد. در شروع سال 2022، قیمت NFT های Bored Apes به شکل چشمگیری افزایش یافت. امروزه، اگر تمام NFT های موجود در این مجموعه را بفروشید، میلیاردها دلار درآمد خواهید داشت (هر کدام حدود 200هزار دلار به فروش می رسند). در حال حاضر، اعضای تیم بورد ایپ یاب کلاب در حال رقابت با متا (Meta)، پلتفرم متعلق به مارک زاکربرگ هستند. در ادامه بیش تر در مورد بورد ایپ یاب کلاب صحبت خواهیم کرد.

فهرست []

  به طور خلاصه، مجموعه ی بورد ایپ کلکسیونی متشکل از 10000 NFT به شکل میمون های خسته است که هرکدام ویژگی های مخصوص خود را دارند. NFT ها توکن های غیرقابل تعویضی هستند که می توان آن ها را شبیه به نقاشی های فیزیکی دانست؛ با این تفاوت که از هرکدام فقط یک مورد در جهان موجود است.

  Bored Ape مجموعه هایی هستند که می توانند حاوی هر تعداد NFT باشند. هر NFT منحصربه فرد است و صفات و ویژگی های خاص خود را دارد. درواقع، هرکدام از این توکن ها ظاهر متفاوتی دارند، لباس های عجیب و غریب پوشیده اند و حالات چهره ی متفاوتی به خود گرفته اند. 

  سازندگان BAYC چه کسانی هستند؟ 

  مانند بسیاری از پروژه های NFT، BAYC نیز ساختار پیچیده ای دارد و زمان و تلاش زیادی برای ساخت آن صرف شده است. مجموعه یBored Ape در آوریل 2021 توسط Yuga Labs ایجاد شده است. درواقع، یوگا لبز، مادر BAYC محسوب می شود. هدف Yuga Labs ایجاد یک امپراتوری رسانه ای است که کاملاً حول محور NFT متمرکز باشد. ساخت NFT های Bored Apes اولین گام برای تحقق این رؤیا بود. 

  تیم یوگا لبز از چهار توسعه دهنده به نام های مستعار Tomato ،Sass ،Gordon و Gargamel تشکیل شده است که تا سال 2022 هیچ کس از هویت واقعی آن ها خبر نداشت. در فوریه ی 2022 رسانه ی BuzzFeed هویت واقعی گارگامل و گوردون را فاش کرد و پس از آن Tomato و Sass هم چهره ی خود را در فضای توییتر نشان دادند. 

  قبل از BAYC، گارگامل و گوردون گونر تا حدودی در پروژه های مرتبط با رمزارزها فعالیت می کردند. هیچ کدام تجربه ی نوآوری را در این فضا نداشتند اما از سال 2017 مشغول به فعالیت و معامله شدند. با این حال، Tomato و Sass هر دو نسبت به NFT و ارزهای دیجیتال اطلاعات تازه ای داشتند. این چهار نفر گرد هم آمدند و شرکت Yuga Labs را ایجاد و سپس BAYC را از طریق Yuga Labs راه اندازی کردند. 

  اما هنرمند اصلی مجموعه ی BAYC زنی است که از نام «Seneca» یا «All Seeing Seneca» استفاده می کند. هنرمندان دیگر این مجموعه عبارتند از: توماس داگلی، میگواشیر و زوجی که ترجیح دادند ناشناس بمانند.

  ایده ی Bored Ape از کجا شروع شد؟ 

  زمانی که بنیان گذاران بورد ایپ ایده پردازی در مورد پروژه ی NFT را آغاز کردند، متوجه شدند که ایده های آن ها برای نمایش سنتی مناسب نیست و لازم است یک فضای مدرن تر به خود اختصاص دهند. 

  بورد ایپ یاب کلاب (Bored Ape Yacht Club) در لغت به معنی «باشگاه قایق رانی میمون های بی حوصله» است. افرادی که این توکن ها را بخرند، بخشی از یک باشگاه و جامعه ای با بیش از 5000 عضو خواهند بود که می توانند در فضایی مدرن و اختصاصی گرد هم آیند و از مزایای آن استفاده کنند. 

  هر توکن NFT در BAYC تا زمانی که یکی از معامله گرهای محبوب NFT، یعنی Pranksy، تعداد زیادی از توکن های NFT این مجموعه را خریداری کرد، 0. 08 ETH (حدود 190دلار در آن زمان) قیمت داشت. او توییتی در این مورد برای دنبال کنندگان خود نوشت و با آن همه چیز برای BAYC تغییر کرد. 

  شایان ذکر است، تیم بورد ایپ در مصاحبه هایی گفته اند که پیش از این با پرانکسی ارتباطی نداشته اند. پس از این سرمایه گذاری، در طول یک ماه تحولات بزرگی رخ داد و فروش توکن ها به سرعت شروع به افزایش کرد. 

  چرا BAYC اینقدر گران است؟ 

  ازآنجایی که توکن های NFT منحصربه فرد هستند و هرکدام ویژگی های مخصوص خود را دارند، ارزش مادی آن ها نیز زیاد است اما آیا همه ی مردم حاضرند برای آن ها مقدار زیادی پول بپردازند؟ خیر. 

  نکته اینجاست که لزوماً به سرمایه گذاری افراد زیادی نیاز نیست؛ کافی است افراد مناسبی مانند سلبریتی ها به پروژه علاقه مند شوند و از آن حمایت کنند. 

  این پروژه فروش اولیه ی خود را تا حد زیادی مدیون توییت های Pranksy، مجموعه دار محبوب، است. در ماه های بعد، جیمی فالون BAYC #599 و امینم BAYC #9055 را خرید و ده ها سلبریتی دیگر مانند پاریس هیلتون در این پروژه سرمایه گذاری کردند. 

  اما چه چیزی باعث شد اولین معامله گران NFT در صورت عدم وجود ارتباط قبلی، وارد این پروژه شوند؟ 

  از نظر آن ها یکی از دلایل اصلی خرید NFT ها، کاربردی بودن آن ها است. بخشی از کاری که تیم مؤسس Bored Ape به درستی انجام داد، شفاف سازی در مورد مزایای عضویت در باشگاه بورد ایپ بود. همچنین، آن ها اعضاء و افرادی را که علاقه مند به خرید NFT ها هستند، با ارائه ی مداوم امتیازات بیش تر، وفادار نگه داشتند. همه ی این موارد به افزایش قیمت NFT های بورد ایپ کمک کرد. 

   مزایای عضویت در باشگاه Bored Ape 

  Bored Ape گزینه ها و ویژگی های زیادی دارد. همانطورکه پیش تر اشاره کردیم، Bored Ape Yacht Club یک باشگاه است. درواقع، سازندگان این پروژه از ابتدا تلاش کردند تا یک باشگاه انحصاری به وجود آورند. 

  در این مرحله، تنها راه پیوستن به این باشگاه «انحصاری» خرید بورد ایپ است. اگرچه ثبت نام با تعداد کم شروع شد اما اکنون کف قیمت هر NFT بالای 100 ETH است که ارزش آن در زمان نگارش مقاله به 120000 دلار می رسید. با این حال، اعضای باشگاه به شما پیشنهاد می کنند که سرمایه گذاری در این پروژه همیشه ارزش مالی دارد؛ زیرا مزایای پیوستن به آن بیش تر از سرمایه ی اولیه خواهد بود. درواقع، BAYC برای کسانی که تصمیم به خرید NFT و ملحق شدن به این پروژه را گرفته اند، پاداش ها و مزایایی در نظر گرفته است. 

  مزایای Bored Ape

  BAYC مزایای زیادی دارد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند: 

  • اعضای باشگاه حقوق استفاده ی تجاری میمون های خود را دارند. به این معنی که آن ها می توانند تی شرت، لیوان قهوه و… بسازند و بفروشند. 
  • پروژه ی جدیدی به نام Bored Ape Kennel Club (BAKC) راه اندازی شد و کل عرضه ی NFT ها به طور انحصاری در اختیار دارندگان بورد ایپ قرار گرفت.
  • اعضای باشگاه می توانند در گردهمایی ها و رویداد های مختلف با حضور سلبریتی ها شرکت کنند. 
  • بازی های مختلف بر بستر بلاک چین برای اعضای باشگاه راه اندازی شده است.
  • بخشی از سرمایه و درآمد باشگاه صرف امور خیریه خواهد شد و اعضای باشگاه در آن شریک هستند. 

  به طور کلی، NFT ها به همه ی افراد اقشار جامعه اجازه می دهند بخشی از جدیدترین نوآوری ها در فناوری، فرهنگ و امور مالی باشند که BAYC به آن تحقق می بخشد. البته، جنبه های منفی نیز وجود دارد اما تیم Yoga Labs به آنچه در نقشه ی راه خود ارائه کرده، پایبند مانده است.

  خرید Bored Ape

  Yoga Labs در ماه مارس 2022 اعلام کرد که اقدام به خرید CryptoPunks و Meebits کرده است. درنتیجه، Yoga Labs اکنون مدیریت سه مورد از ارزشمندترین مجموعه های NFT  را در دست دارد. 

  هدف Yoga Labs ایجاد جامعه ای از مجموعه دارهای CryptoPunks، Meebits و BAYC در کنار هم است. برای انجام این کار، Yuga Labs اظهار داشت که مالکیت معنوی (IP)، تجاری و حقوق مجوز انحصاری را به دارندگان فردی NFT CryptoPunks و Meebits منتقل می کند که به صاحبان CryptoPunks و Meebits این امکان را می دهد تا آثار هنری و محصولاتی را براساس NFT های خود ایجاد کنند و این دقیقاً مشابه همان کاری است که در پروژه ی BAYC انجام داد.

  البته، هنوز مشخص نیست که چنین خریدهایی برای جامعه ی NFT،  نتیجه ی خوبی خواهد داشت یا نه. 

  توکن $APE چیست؟ 

  مارس 2022 ماه بزرگی برای Yoga Labs بود. تنها چند روز پس از اعلام خریداری CryptoPunks و Meebits، از راه اندازی توکن جدیدی به نام ApeCoin ($APE) خبر دادند. ApeCoin  به عنوان توکنی برای فرهنگ، بازی و تجارت و برای تقویت یک جامعه ی غیرمتمرکز در web3 به کار می رود. به طور خاص، $APE به عنوان نشانه ای برای اداره ی جامعه ی بورد ایپ عمل خواهد کرد. 

  این توکن فقط توسط BAYC ایجاد نشده است (اگرچه بنیانگذاران آن درگیر این پروژه هستند). از نظر فنی، ApeCoinDAO خالق ApeCoin است. 

  نیکول مونیز، مدیرعامل Yoga Labs در بیانیه ای گفت: «جامعه مدت هاست که خواهان ApeCoin بوده است؛ بنابراین، ما برای این پروژه بسیار هیجان زده ایم». Yoga Labs همچنان سازنده ی محصولات و تجربیاتی است که ایده ها و انرژهایی جدید را به جامعه می آورد. باید توجه داشت که تنها آینده نشان خواهد داد که چگونه همه ی این ها به ثمر می رسد. 

  آینده Bored Ape

  هنوز هم انجمن Bored Ape فضایی پویا و با روحیه ی بالا و با نقشه ی راه متمرکز بر ارائه ی ابزار مستمر به اعضای خود است. زمان در فضای NFT به طرز باورنکردنی سریع حرکت می کند؛ بنابراین، سؤالی که وجود دارد، این است که «آینده BAYC چیست»؟

  برای شروع، بسیاری از صاحبان بورد ایپ فرصت داشته اند تا میمون های خود را برای کسب سود بفروشند. پرفروش ترین BAYC NFT در تمام دوران، Ape #8817 بود که در حراجی Sotheby’s Metaverse در اکتبر 2021، 3,408,000 دلار به دست آورد. 

  این شرکت درآمد زیادی دارد. Yoga Labs دور سرمایه گذاری 450 میلیون دلاری خود را به رهبری آندریسن هوروویتز، سرمایه گذار دره سیلیکون، در مارس 2022 تکمیل کردد. برای شروع، تیم در حال کار روی یک دنیای مجازی به نام «Otherside» است. همچنین، این تیم قصد دارد به تجارت بیش تر و برگزاری رویدادهای مختلف ادامه دهد و حتی وارد صنعت فیلم سازی شود. 

  بنابراین، Yoga Labs در مسیری سریع برای تحقق اهداف خود برای ایجاد یک امپراتوری رسانه ای با محوریت NFT است. با توجه به اینکه هم اکنون Meebits و CyrptoPunks متعلق به Yuga Labs هستند، ما برای رویدادهای آینده هیجان زده هستیم. 

  سوالات متداول

  1- چه کسی Bored Ape را راه اندازی کرد؟ 

  یوگا لبز خالق Bored Ape Yacht Club، پروژه ای متشکل از 10000 NFT با موضوع میمون های خسته و ویژگی های مختلف و منحصربه فرد است. مانند بسیاری از NFT های مبتنی بر PFP، BAYC از CryptoPunks، اولین پروژه از NFT که به دنبال ایجاد مجموعه ای از شخصیت ها با ویژگی های منحصربه فرد و سطوح کمیاب است، الهام گرفته است. 

  2- چه کاری می توانید با BAYC انجام دهید؟ 

  دارندگان BAYC به BAYC Discord دسترسی دارند؛ سروری که در آن صاحبان با یکدیگر تبادل نظر می کنند. شاید قابل توجه ترین مزیت Bored Ape دسترسی به کلکسیون های NFT دیگر مانند Bored Ape Kennel Club باشد که معمولاً به صورت رایگان به کیف پول های دارای NFT BAYC داده می شود. 

  3- چرا BAYC تا این حد محبوب است؟ 

  BAYC مجموعه ا ی NFT با تصاویر میمون های خسته و ویژگی های به خصوص است. صاحبان هر BAYC NFT حقوق استفاده ی تجاری را دریافت می کنند و می توانند محصولات را بر اساس آن بسازند. این توکن ها به عنوان کارت شناسایی برای یک باشگاه آنلاین طراحی شده است. 

  4- BAYC چگونه کسب درآمد می کند؟

  بورد ایپ از راه های مختلفی درآمد کسب می کند. منبع اصلی درآمد آن از فروش میمون های خسته و منحصربه فرد به عنوان NFT و همچنین از طریق حق امتیاز حاصل از فروش ثانویه و سایر معاملات است. Yuga Labs، استودیو پشت BAYC، 5/2 درصد از ارزش فروش ثانویه را دریافت می کند. هر توکن NFT شامل میمون های خسته هستند که در کنار هم به عنوان یک کلکسیون عمل می کنند. 

  5- با خرید BAYC چه چیزی به دست می آورید؟ 

  Bored Apes یک پروژه ی NFT از 10000 تصویر منحصربه فرد است. هرکدام تصویری از یک میمون خسته هستند اما هر NFT دارای ویژگی های مشخصی است که آن را منحصربه فرد و کمیاب بودن آن را مشخص می کند. لباس ها، حالت چهره و اکسسوری هایی که برای هر میمون متفاوت طراحی شده است، ازجمله ویژگی هایی هستند که منحصربه فرد بودن کلی آن را تعیین می کنند.