اگر صاحب استارتاپ ها یا کسب و کارهای نوپا باشید، مطمئنا در مسیر کاری و سرمایه گذاری خود با عبارتی به نام سرمایه گذار فرشته روبه رو خواهید شد. این روزها سرمایه گذاری فرشته و سرمایه گذاران آن، جای روش های سنتی را گرفته اند و یکی از پرطرفدارترین سرمایه گذاری ها محسوب می شوند. از آن جایی که سرمایه گذار نیکوکار یا فرشته مفهوم جدیدی است، ممکن است برای آشنایی با آن و سازوکار آن به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید. با ما در این مقاله همراه باشید. در این مقاله سعی شده است تمام تعاریف این نوع سرمایه گذاری در اختیار شما خوانندگان محترم قرار گذاشته شود.

فهرست []

  سرمایه گذار فرشته کیست؟

  سرمایه گذار فرشته فردی است که پول خوبی در بساط دارد و مانند یک فرشته نجات سرمایه اولیه برای شروع کار را در اختیار استارتاپ ها قرار می دهد. اما فراموش نکنید که ما در دنیایی زندگی می کنیم که هیچ کس بدون هزینه یا سود کاری انجام نمی دهد.

  سرمایه گذار فرشته هم از این قاعده مستثنا نیست و در ازای پولی که در اختیار شما قرار می دهد، بدون اینکه در مدیریت کسب و کار شما دخالتی داشته باشد، بخشی از مالکیت آن را سهیم می شوند.

  سرمایه گذاران فرشته برخلاف تصور عام، میلیونرهای سرشناس نیستند و ممکن است افرادی مانند پزشکان، وکیلان یا صاحبان کسب و کار باشند. این افراد برای اینکه ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهند، معمولا به استارتاپ ها در زمینه کسب و کار هم کمک می کنند و تجربیات خود را در اختیار آن ها قرار می دهند.

  سرمایه گذار فرشته ممکن است که تنها در یک معامله با شما همراه باشند یا به همکاری شما برای چند سال متوالی ادامه دهند. سرمایه گذران فرشته همچنین آماده به سرمایه گذاری در حوزه های مختلف مانند بهداشت، فناوری، آموزش و پرورش و امور مالی هستند.

  ریشه واژه سرمایه گذار فرشته

  ریشه این واژه از ثروتمندانی گرفته شد که زمانی برای برگزاری تئاتر برادوی و محصولات آن به صورت داوطلبانه پول می دادند. این واژه برای اولین بار توسط ویلیام وتزل، بنیانگذار مرکز تحقیقات سرمایه گذاری، از دانشگاه نیوهمپشایر استفاده شد. وتزل تحقیقاتی درباره نحوه جمع آوری سرمایه توسط کارآفرینان انجام داد و به افرادی مانند ثروتمندان برادوی رسید که به این استارتاپ ها برای کارآفرینی کمک می کردند..

  وظایف سرمایه گذار فرشته

  سرمایه گذار فرشته علاوه بر تامین سرمایه اولیه نقش های مهم دیگری نیز دارند. یک کسب وکار در بخش های مختلف مانند امور مالی، جذب نیرو و تصمیم گیری های استراتژیک نیاز به دقت و مشاوره حرفه ای دارد.

  از این رو سرمایه گذاران فرشته که افرادی باتجربه در حوزه سرمایه گذاری و استارتاپ ها هستند در این موارد نیز همراه شما خواهند بود.

  سرمایه گذاران فرشته نه تنها شرکت و کسب وکار شما را پشتیبانی می کنند، بلکه به دلیل روابط کاری و اجتماعی بالایی که دارند، می توانند شما را به شرکت ها و کسب وکارهای مهم ارتباط دهند و باعث گسترش کار شما شوند.

  از طرفی دیگر سرمایه گذاران فرشته حکم مربی کارآفرینان تازه نفس را دارند و با دانش گسترده ای که دارند به آن ها مسیر درست را در حوزه بیزنس نشان می دهند و چگونگی رسیدن به مقصد در کوتاه ترین و مثمر ثمرترین حالت ممکن را آموزش می دهند.

  فواید و معایب سرمایه گذاران فرشته

  همان طور که پیشتر ذکر شد سرمایه گذاران فرشته افرادی با با پول نقد اضافی و در دسترس هستند که به دنبال سرمایه گذاری هایی متفاوت از سرمایه گذاری های سنتی و با سود خوب هستند.

  این موضوع برای کسانی که به تازگی کاری را شروع کرده اند و اما از نظر مالی نیاز به شراکت با یک سرمایه گذار دارند، فرصت مناسبی به نظر می رسد اما سوالی که پیش می آید این است که آیا تمام کارآفرینان تازه از راه رسیده از سرمایه گذاران فرشته کمک می گیرند؟ چرا با نگاه به بعضی از شرکت های تازه تاسیس خبری از فرشته سرمایه گذار نیست؟ آیا جذب سرمایه گذاران فرشته آسان است؟ نقاط قوت و نقاط ضعف جذب سرمایه گذاران فرشته چیست؟ در این بخش به پاسخ این سوال ها در حوزه کاری و وظایف این سرمایه گذاران می پردازیم.

  فواید همکاری با فرشته سرمایه گذار

  نقاط قوت همکاری با فرشته سرمایه گذار غیرقابل چشم پوشی است و در این جا به تعدادی از آن ها می پردازیم:

  • سرمایه ای همیشه در دسترس

  فرشته سرمایه گذار با قبول ریسک های سرمایه گذاری، بودجه مورد نیاز شما را تامین می کنند و در اختیارتان قرار می دهد.

  • انعطاف پذیری

  بانک ها و موسسات مالی هنگام پرداخت وام بسیار سختگیرانه عمل می کنند اما فرشته های سرمایه گذار انعطاف بیشتری دارند. به طور مثال وام های بانکی محدودیت دارند اما سرمایه گذار فرشته بدون محدودیت مبلغ مورد نیاز شما را وارد چرخه کار می کنند.

  • تخصص و ارتباط بالقوه

  فرشته های سرمایه گذار علاوه بر تخصص و تجربه بالا، ارتباط گسترده ای با سایر نهادهای اقتصادی و کاری دارند و می توانند ارتباطات تجاری شما را با شرکت های دیگر گسترش دهند.

  • درصد بالای موفقیت کاری

  طبق تحقیقات انجام شده استارتاپ هایی که بودجه خود را با کمک فرشتگان سرمایه گذار تامین کرده اند، معمولا درصد سود و موفقیت بالاتری داشته اند.

  معایب فرشته سرمایه گذار

  برخی از معایب فرشته سرمایه گذار در حوزه وظایفی که برعهده دارند عبارت است از:

  • انتظارات سرمایه گذار

  از آن جایی که فرشتگان سرمایه گذار در هنگام سرمایه گذاری ریسک بیشتری می کنند، انتظار دارند سود بالایی نیز دریافت کنند. اکثر آن ها معمولا انتظار دارند ده برابر سود اولیه خود سود کنند.

  • کنترل شرکت

  همان طور که قبلا عنوان شد، سرمایه گذاران فرشته در ازای پرداخت پول، بخشی از سهام شرکت را در دست می گیرند به همین دلیل این افراد به میزان بالایی می توانند در امور شرکت اعمال نفوذو قدرت کنند. بنابراین کارآفرین ممکن است احساس کند که کنترل شرکت را از دست داده است.

  • سرمایه محدود

  درست که فرشته سرمایه گذار در پرداخت اولیه سرمایه، میزان مورد نیاز شما را تامین می کند، اما برای سرمایه گذاری مجدد ممکن است محدودیت هایی وجود داشته باشد. به طور مثال اگر کسب و کار شما سود مورد نظر او را نداشته باشد، خبری از شارژ مجدد سرمایه نیست.

  سخن آخر

  سرمایه گذار فرشته گزینه خوبی برای افرادی است که به تازگی کسب و کاری را راه اندازی کرده اند. آنها می تواند بودجه مورد نظر برای شروع کار را تامین کنند. علاوه بر این، فرشته سرمایه گذار با به اشتراک گذاری دانش، تجربیات و ارتباطات خود باعث گسترش کسب و کار شما می شوند.

  این سرمایه گذاران مدرن با ارائه خدمات چشمگیر باعث کسب سودی دوطرفه می شوند، اما باید توجه داشت که برای همکاری با آن ها بهتر است به درستی با وظایف، فواید و معایب این همکاری آشنا شوید.

  در این صورت می توان شما را یک کارآفرین موفق نامید که فرشته نجات کسب و کار خود می شود و می تواند در زمانی درست سرمایه گذاری باتجربه را جذب کند و دمی مسیحایی به بیزنس تازه نفس خود بدمند.