سرمایه گذاری آسان است، اما سرمایه گذار موفق کار دشواری است و آمار نشان می دهد که اکثر سرمایه گذاران خرد، کسانی که در بحث سرمایه گذاری تخصص ندارند، هرساله پول زیادی را در این مسیر از دست می دهند. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد، اما یکی از آشکارترین آن ها این است که:
این افراد وقت کافی برای تحقیق در خصوص سهام نمی گذارند و حتی از یک تیم تحقیقاتی نیز برای انجام این کار مهم کمک نمی گیرند، به همین دلیل، سرمایه گذاری هایی که درنتیجه ی تحقیقات اندک انجام می شوند، اغلب منجر به زیان خواهند شد و این خبر بدی است. اما خبر خوب این که اگرچه روش ایده ال برای خرید سهام این است که قبل از آن باید تحقیقات بسیاری انجام شود، اما یک سرمایه گذار می تواند با در نظر داشتن نکات زیر، میزان تحقیقات خود را کاهش دهد!

فهرست []

  مهم ترین نکات در خرید سهام

  آن شرکت ها چه کاری انجام می دهند

  Jim Cramer در کتاب خود به نام “پول واقعی” به سرمایه گذاران توصیه می کند که هرگز سهام شرکتی را که اطلاعات کاملی از نحوه کسب درآمدشان ندارید، خریداری نکنید.

  آن ها چه چیزی تولید می کنند؟ چه نوع خدماتی را ارائه می دهند؟ در کدام کشورها فعالیت می کنند؟ محصول اصلی آن ها چیست و چگونه آن را می فروشند؟ آیا در حوزه ی کاری خود به عنوان رهبر بازار شناخته می شوند؟ در اولین مرحله به سوالات بالا فکر کنید. اگر جواب آن ها را نمی دانید، دارید خود را درخطر بزرگی می اندازید. یافتن این اطلاعات بسیار آسان است. شما می توانید به راحتی به وب سایت آن شرکت بروید و در مورد فعالیت آن ها اطلاعات بسیاری کسب کنید. سپس، همان طور که Cramer توصیه می کند، به سراغ یکی از اعضای خانواده خود بروید و به آن ها درزمینه ی سرمایه گذاری بالقوه تان آموزش دهید. اگر بتوانید به تمامی سوالات آن ها پاسخ دهید، پس به اندازه کافی در این رابطه اطلاعات کسب کرده اید.

  نسبت P/E (همان نسبت قیمت به سود)

  تصور کنید که برای سرمایه گذاری تان در بازار، این فرصت رادارید که از اشخاصی کمک بگیرید ,شما با دو نفر مصاحبه می کنید. یک نفر از آن ها دارای سابقه ای طولانی درزمینه ی مشاوره ی کسب درآمد است. دوستان شما با مشاوره های این شخص بازدهی بالایی کسب کرده اند، درنتیجه شما دلیلی پیدا نمی کنید که درزمینه ی سرمایه گذاری به او اعتماد نکنید. او به شما می گوید که بابت هر دلاری که برایتان به دست می آورد، ۴۰ سنت را خودش می گیرد و ۶۰ سنت مابقی را به شما می دهد و شخص دیگر، فعالیت خود را تازه در این زمینه شروع کرده است. اگرچه به نظر می رسد که او اطلاعات خوبی در این خصوص دارد، اما تجربه اش کم است و سابقه ی موفقیت چندانی نیز ندارد اما مزیت او این است که میزان کمسیون کمتری دریافت می کند. او به ازای هر دلاری که کسب می کند، ۲۰ سنت کارمزد می گیرد، اما اگر او به اندازه ی شخص اول برایتان درآمدزایی نکند، چه؟ اگر شما این مثال را متوجه شوید، نسبت P / E یا نسبت قیمت به سود را به راحتی درک خواهید کرد، اگر یک شرکت دارای نسبت ۲۰ باشد این بدان معناست که سرمایه گذاران حاضرند برای هر یک دلار درآمد، ۲۰ دلار بپردازند. این رقم ممکن است گران به نظر برسد اما اگر سرعت رشد شرکت سریع باشد، این گونه نیست. شما می توانید این نسبت را در شرکت هایی با حوزه ی فعالیت مشابه مقایسه کنید. اگر شرکتی که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید، دارای عدد P / E بالاتری نسبت به سایر شرکت های مشابه است، باید دلیلی برای آن وجود داشته باشد. اما اگر دارای نسبت P / E پایین تری باشد و به سرعت نیز در حال رشد است، این شرکت ارزش سرمایه گذاری دارد.

  بتا (Beta)

  شاید به نظر برسد که درک بتا دشوار است، اما این چنین نیست، اطلاعات بتا را دقیقاً می توان در همان صفحه ای که نسبت قیمت به سود سهام یک شرکت ارائه شده است، یافت. بتا، میزان نوسان را اندازه گیری می کند و یا اینکه نشان می دهد عملکرد سهام شرکت شما در طی پنج سال گذشته به چه صورت بوده است. شاخص S&P 500 را به عنوان یک مرجع در نظر بگیرید، اگر ارزش شرکت شما در طی یک دوره ۵ ساله بیش از شاخص S&P افزایش و یا کاهش یافت، دارای بتای بالاتری است. در بتا، عدد بزرگ تر از ۱ به معنای بتای بالا است (ریسک بالاتر) و هر عدد کوچک تر از ۱ به معنای بتای کم (ریسک پایین تر) است. بتا در خصوص ریسک قیمت اطلاعات ارائه می دهد، اما چه قدر در مورد عوامل ریسک اساسی صحبت می کند؟ شما باید سهامی را که بتای بالایی دارد با دقت زیر نظر داشته باشید، اگرچه این ها برای کسب بازدهی بالا پتانسیل دارند، اما پتانسیل این را هم دارند که پول شما را بر باد بدهند. بتای پایین تر به این معناست که یک سهم در مقایسه با دیگر سهام، نسبت به حرکات S&P 500 واکنش کمتری نشان می دهد. به این گونه سهام، سهام تدافعی می گویند چراکه امنیت پول شما در آن سرمایه گذاری بیشتر است. اگرچه ممکن است در مدت زمانی کوتاه به بازدهی موردنظر خود نرسید، اما لازم هم نیست هرروز با نگرانی روند سهام خود را چک کنید.

  سود سهام

  اگر شما جزء آن اشخاصی هستید که برای بررسی هر روزه ی عملکرد بازار، زمان کافی ندارید و می خواهید بدون صرف چنین توجهی از سهامتان بازده کسب کنید، به دنبال سود سهام باشید. سود سهام چیزی شبیه به بهره در یک حساب پس انداز است. شما بدون در نظر گرفتن قیمت سهام، پول خود را دریافت می کنید و همچنین به یاد داشته باشید که قبل از خرید سهام، نرخ سودش را جویا شوید. اگر می خواهید با خیال راحت پول خود را در بازار سرمایه گذاری کنید، در سهامی که سود بالایی دارند سرمایه گذاری کنید.

  نمودار

  یادگیری خواندن نمودار یک مهارت است که به زمان نیاز دارد، اما خواندن نمودارهای پایه نیازمند مهارت بسیار کمی هستند. اگر یک نمودار سرمایه گذاری از قسمت پایین سمت چپ شروع شود و در قسمت بالا سمت راست به پایان برسد، این نکته ی مثبتی است. اگر هم نمودار شرکتی به صورت نزولی حرکت می کند، از آن دور بمانید و سعی نکنید دلیل اش را کشف کنید. هزاران سهام برای انتخاب وجود دارند، پس در سبد سهام خود از خرید سهامی زیان ده که روندی نزولی دارد خودداری کنید، اما اگر واقعاً به این سهم اعتقاد دارید، آن را در نظر داشته باشید و مجدداً عملکردش را چک کنید تا بتوانید درست تصمیم گیری کنید. ممکن است در طول مسیر افرادی را ببینید که به سرمایه گذاری در سهامی که نمودارهای ریسکی دارند معتقد باشند، اما در نظر داشته باشید که شاید آن ها زمان و منابع تحقیقاتی در اختیاردارند که احتمالاً شما به آن ها دسترسی ندارید.

  سخن آخر

  هیچ چیز جایگاه تحقیقات جامع را نمی گیرد. اما با این حال، یک روش کلیدی برای محافظت از دارایی هایتان، سرمایه گذاری در بلندمدت و یافتن سهامی است که سابقه موفقیت اثبات شده و سود سهام مناسبی داشته باشد. اگر افق زمانی بلندمدتی را برای سرمایه گذاری تان در نظر گرفته اید، از استراتژی های معاملاتی پر ریسک و تهاجمی باید اجتناب کنید و یا باید آن ها را به حداقل برسانید.