چارچوب حرکت قیمت به معامله گر کمک می کند تا ورود و خروج احتمالی بالقوه را تشخیص دهد. چارچوب مورد نظر بر اساس حرکت قیمت قبل بوده و از آنجایی که نمی توان آینده را پیش بینی کرد، اما می تواند کمکی به سطح انتظار از حرکت قیمت نماید، بنابراین شما می دانید که شمع (کندل) کنونی ممکن است خالی شود یا شروع به پر شدن کند. روش های مفیدی برای ایجاد چارچوب حرکت قیمت (پرایس اکشن) وجود دارد که فقط بایستی تصمیم بگیرید کدام روش برای شما مناسب تر است؛ در این مقاله با انواع کانال در تحلیل تکنیکال آشنا می شوید.

فهرست []

  قیمت اغلب می تواند بر طبق قوانین طبیعی مانند قوه جاذبه یا سکون عمل کند. بنابراین، هنگامی که قیمت به یک سطح معینی کاهش یافت، اغلب می توانید به بانس قیمت در یک نقطه ای توجه داشته باشید. ایجاد چارچوب قیمت از طریق کانال ها، می تواند به شما کمک کند تا مشاهده کنید که قیمت چه زمانی واکنش نشان می دهد یا بانس می کند و چه زمانی ورود و خروج مناسب ظاهر می گردد.

  نمودارها و استراتژی های بسیاری وجود دارد که با کانال قیمت به کار می رود. فقط چیزی را که می خواهید انتخاب کنید و اگر چیزی برای شما مناسب نباشد، آن را برای معامله گر بعدی بگذارید. همچنین کانال ها می توانند کارهای مختلفی انجام دهند مانند این که به شما کمک می کند تا ادامه روند و محدوده برگشتی را مشخص نمایید.

  سه نوع کانال در این مقاله به شما معرفی خواهد گردید:

  1. کانال های دستی (Hand drawn channels) می تواند در پیدا کردن ورود و خروج، بسیار موثر باشد.

  2. کانال دنچیان (Donchian Channels) به معامله گر کمک می کند تا صعود و سقوط ناگهانی را با مشاهده قیمت در طی چند دوره یا چند روز مشخص کنند.

  3. در نهایت، ما به کانالی پیشرفته (advanced channel) نگاهی خواهیم انداخت که بر اساس تحلیل خط میانه (Median-Line) می باشد که چنگال اندرو نامیده می شود.

  سه کانال قیمت

  کانال های دستی در تحلیل تکنیکال 

  بهترین مکان برای شروع معامله گران تازه کار است. کانال های دستی به آسانی قابل درک هستند و می تواند در بازارهای محدوده ای با واکنش قیمت به کار رود تا مورد حمایت و مقاومت واقع شود. همچنین کانال ها می توانند در یک بازار رو به رشد مانند ما نمودار EURUSD بالا دیده شود.

  از ابزار خطی می توان برای تعیین بالا و پایین کانال دستی استفاده کرد.

  شرط مهم برای یک کانال این است که بایستی حداقل دو بار قیمت را لمس کند البته سه بار یا بیشتر بهتر است. در یک کانال رو به رشد مانند بالا، EURUSD ، مشاهده می کنیم که نیرو با فشار در پشت پوزیشن خرید قرار گرفته است، همان طور که حداکثر قیمت (High) و حداقل قیمت (low) بالا و بالاتر می روند، بنابراین احتمال زیادی برای خرید شما در نزدیک پایین کانال وجود دارد و حد ضرر (SL) در زیر نقطه ورود و خارج از کانال باید قرار داده شود، و پوزیشن فروش در بالای کانال صورت می گیرد. پوزیشن فروش در بالای کانال توصیه نمی شود زیرا در روند صعودی قرار داریم.

  دامنه معاملاتی (معاملات محدوده ای) به شما اجازه می دهد تا به وضوح ریسک و اهداف خود را مشخص کنید.

  معاملات صعود ناگهانی کانال دنچیان در تحلیل تکنیکال 

  ریچارد دونچیان یک روند عمیق ساده را به وجود آورد و به دنبال آن، استراتژی را در دهه ۱۹۸۰ بر اساس مفهوم قدرت خرید و ضعف فروش ایجاد کرد. کانال دنچیان، بر اساس شکست صعود ناگهانی بررسی می شود که قیمت، بیش از یک یا چند ساعت یا روز / هفته مشخص شده توسط معامله گر تعیین می شود. استراتژی کانال دنچیان در بازارهای رو به رشد یا کاهش یافته کار می کند اما بهتر است در بازارهای محدوده ای و راکد استفاده نشود.

  این استراتژی ساده به شما کمک می کند تا حرکت های بزرگ را شکار کنید و حد ضرر را مشخص نمایید.

  از آنجایی که چند شکست ناگهانی صعودی در نتیجه روند مشروع است، بسیاری از معامله گران، خروج از پوزیشن (یا همان حدضرر) را در کانال مخالف قرار می دهند. این امر ریسک را کاهش می دهد و مانع معاملات طولانی مدت می شود. معامله گرانی که با معاملات طولانی مدت سازگاری ندارند، با قرار دادن حد ضرر، ترغیب می شوند تا حجم معاملات را کاهش دهند و با قرار دادن حد ضرر، معاملات خود را ایمن می سازید که با استفاده از میانگین دامنه دقیق (Average True Range) یا قرار دادن حد ضرر در وسط کانال میسر می شود که بسته به جهت روند ۱۰ روزه ، قیمت حداقل یا حداکثر خواهد بود.

  استفاده از کانال دنچیان جهت ورود به روند

  ما هیچ وقت مطمئن نیستیم که اصلاحات چه تاثیری خواهد داشت یا روند جدید، نزولی خواهد شد یا خیر. بنابراین، ما از کانال دنچیان استفاده می کنیم تا نشان دهد چه زمانی اصلاحات به اندازه کافی برای بررسی مجدد روند، عمیق و موثر هستند. در مثال زیر، کانال دنچیان را در نمودار ۴ ساعته با ارزش ورودی ۵۵ قرار دهید. اگرچه قیمت در روند صعودی قرار دارد، اما می دانیم زمانی که کانال دنچیان پایین تر شکسته شود، بازار به اندازه کافی، شروع به اصلاح می کند.

  از کانال دنچیان برای اصلاح مناسب و تعقیب نقطه ورود به پوزیشن استفاده نمایید.

  بعد از این که قیمت به کانال پایین رسید، بایستی صبر کنیم تا قیمت به کانال بالا برسد تا شروعی جهت ورود به پوزیشن فراهم گردد. بنابراین کانال دنچیان، با دو مرحله، ما را در تعقیب روند قرار می دهد:

  1. در روند صعودی، صبر کنید تا قیمت ها به کانال پایین نفوذ کنند.
  2. بعد از رسیدن قیمت به کانال پایین تر، زمانی که یک پیپ بالاتر از کانال بالایی حرکت کرد، وارد پوزیشن شوید.

  (چنگال) پیچفورک اندرو- خط میانی در تحلیل تکنیکال 

  انجام معامله با چنگال اندرو زمانی قدرتمند است که شما نقاط شروع برای رسم الگو را پیدا کنید. این چنگال توسط دکتر آلن اندری توسعه یافت و بر اساس مفهومی است که اغلب قیمت، به میانگین قیمت با نوساناتی دور از خط میانه، تا زمانی که مسیر روند تغییر کند، برمی گردد. این الگو امکان ریسک های شدید و اهداف سود معقول را مشخص می سازد.

  ایجاد (چنگال) پیچفورک ساده است و بر روی پیوت های بازار به وجود می آید.

  بر طبق استدلال های صورت گرفته، استراتژی (چنگال) پیچفورک، ۸۰ درصد از مواقع به معامله گر در بازارهای دارای روند، کمک می کند و قیمت به سمت خط میانی، در حال افزایش یا کاهش است. اساس (چنگال) پیچفورک اندرو بر پایه سه پیوت دارای نوسان در بازار است (به عنوان A، B، و C در نمودار مشخص می شود). نوسان شروع (نقطه A) آغاز خط میانی است و نقاط افقی B و  C داری نوسان زیاد در اطراف نقطه A ،(چنگال) پیچفورک اندرو را به ارمغان می آورد.

  ابزارهای مفید بسیاری برای پیدا کردن نقاط شروع A، B و C وجود دارد اما بعد از مدتی شما می توانید نقطه شروع بازار را با چشم معامله گر خود پیدا کنید. شما می توانید از اندیکاتور زیگزاگ (Zigzag) استفاده کنید که به شما کمک می کند تا مهمترین تغییرات قیمت را تعیین کنید و بر اساس این نقاط (چنگال) پیچفورک را رسم نمایید. گزینه دیگر استفاده از فراکتال روزانه یا هفتگی است که به شما قیمت های برگشتی را نشان می دهد و بر نقاط برگشتی بر بازار تاکید می کند. قیمت هدف ارجح زمانی است که بازار در خط میانی چنگال باشد. با این حال در بازارهایی با روند قوی و بازارهای محدوده ای، می توانید چنگال مقابل را هدف قرار دهید.

  اغلب حد ضرر را خارج از پیچفورک با مقدار ۰٫۵ یا ۱ برابر «میانگین دامنه دقیق» قرار دهید و به بازار اجازه دهید درون روند نفس بکشد.

  کلام آخر

  کلید این استراتژی و هر استراتژی دیگر، یافتن آن چیزی است که برای شما مناسب است و به خوبی کار کند. هدف نهایی هر کدام از انواع کانال در تحلیل تکنیکال که شما استفاده می کنید این است که چارچوب عمل قیمت را بر اساس چارچوب زمانی دلخواه خود تنظیم کنید تا بتوانید ورودی ها و خروجی های مناسب را تعیین کنید. صرف نظر از روشی که استفاده می کنید، مطمئن باشید با قرار دادن حد ضرر خارج از کانال و استفاده از اندازه معامله مناسب برای میزان حساب خود، ریسک خود را کاهش می دهید.